Šodien, 17. oktobrī, tiek atzīmēta UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu 20. gadadiena. Tālab arī šoruden UNESCO nedēļa, kas norisinās no 14. līdz 21. oktobrim, ir veltīta dzīvajam jeb nemateriālajam kultūras mantojumam un tā izzināšanai, sekmējot sabiedrībā kultūrpratību.
“Aicinām ikvienu ielūkoties dažādās dzīvā jeb nemateriālā kultūras mantojuma izpausmēs un praksēs Latvijā un novērtēt to nozīmi kopienu un visas sabiedrības noturības stiprināšanā,” teic UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja Inga Surgunte. “Nemateriālo kultūras mantojumu, kas tiek nodots no paaudzes paaudzē, kopienas un grupas nemitīgi rada no jauna atkarībā no apkārtējās vides, mijiedarbībā ar dabu un savu vēsturi, un tas veido identitātes un pēctecības izjūtu, tādējādi veicinot cieņu pret kultūras daudzveidību un cilvēka radošo darbību.”
UNESCO Konvencija par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu ir nozīmīgākais starptautiskais ietvars nemateriālā kultūras mantojuma definēšanai un saglabāšanai. Tās mērķis ir saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu un veicināt daudzveidīgas mantojuma izpausmes un savstarpēju cieņu starp to kopienām. Dzīvais jeb nemateriālais kultūras mantojums ietver paražas, spēles un mutvārdu izpausmes formas, zināšanas un prasmes, kā arī ar tiem saistītus instrumentus, priekšmetus, artefaktus un kultūrtelpas, ko kopienas, grupas un dažos gadījumos atsevišķi indivīdi atzīst par sava kultūras mantojuma daļu.
Atzīmējot Konvencijas jubileju UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru piedāvā nemateriālajam kultūras mantojumam veltītu video, kurā Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, mudinot ielūkoties Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā www.nematerialakultura.lv, teic: “Latvija ir viena pirmajām desmit dalībvalstīm, kura ir pievienojusies Konvencijai. Mums patiešām rūp tas, lai Latvijā vienmēr būtu dzīvs nemateriālais kultūras mantojums, kas tiek nodots tālāk no paaudzes paaudzē.”
Konvencija tika pieņemta 2003. gada 17. oktobrī Francijā, Parīzē, savukārt Latvija Konvencijai pievienojās 2005. gada 14. janvārī.