Pāriet uz lapas saturu
Izvēlne
Atpakaļ
Par mums
Vadība
Asambleja
Ģenerālsekretāre
Struktūra
Pamatdokumenti
Konvencijas
Deklarācijas
Ieteikumi un ziņojumi
Publikācijas un pārskati
Darbības pārskati
Izdevumi
Metodiskie materiāli
Trauksmes cēlājs
Vakances
Īpašumi
Aktualitātes
Jaunumi
Foto un Video
Sabiedrības līdzdalība
Balvas
NVO
Darbības jomas
Ilgtspējīgas attīstības mērķi
Izglītība
Jauns sabiedriskais līgums izglītības jomā
Izglītība 2030
Izglītība ilgtspējīgai attīstībai 2030
Konsultatīvā padome "Izglītība visiem"
UNESCO katedras
UNESCO Asociēto skolu tīkls
Pasaules lielākā mācību stunda
Noderīgi resursi skolām
Zinātne
Cilvēks un biosfēra
Ētika
Stipendija "Sievietēm zinātnē"
Kultūra
Pasaules mantojums
Pasaules mantojuma saraksts
Latvijas nacionālais saraksts
Kustamais mantojums
Nemateriālais kultūras mantojums
Kultūras daudzveidība
Muzeju darbība
ICCROM
Zināšanu sabiedrība
Pasaules atmiņa
Starptautiskais reģistrs
Latvijas nacionālais reģistrs
Stāstu bibliotēkas
Informācijas pieejamība
Pasaules informācijas sabiedrības samits
Programma “Informācija visiem”
Atvērtie izglītības resursi
Vārda brīvība
Žurnālistu drošība
Starptautiskā programma komunikācijas attīstībai
Medijpratība un informācijpratība
UNESCO svin
Gadi un desmitgades
ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgade (2022-2032)
Starptautiskās dienas un nedēļas
UNESCO starptautisko dienu Gada plānotājs
UNESCO nedēļa Latvijā
UNESCO svinamo gadadienu kalendārs
Kontakti
Iestādes kontakti
Darbinieku kontakti
Par mums
Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) rūpējas par izglītības, dabas zinātņu, sociālo un humanitāro zinātņu, kultūras, komunikācijas un informācijas jomām. UNESCO programmu īstenošanu Latvijā nodrošina UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.
Vadība
UNESCO LNK lēmējinstitūcija ir Asambleja, kuras sastāvu veido 20 pārstāvji, no dažādām valsts institūcijām un sabiedriskajām organizācijām. UNESCO LNK prezidents ir kultūras ministrs, viceprezidenti – izglītības un zinātnes un ārlietu ministri. UNESCO LNK administratīvo darbu vada ģenerālsekretārs.
Asambleja
UNESCO LNK lēmējinstitūcija ir Asambleja, kuras sastāvu veido 20 locekļi, no dažādām valsts institūcijām un sabiedriskajām organizācijām.
Ģenerālsekretāre
UNESCO LNK administratīvo darbu vada ģenerālsekretārs.
Struktūra
UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas struktūra.
Pamatdokumenti
UNESCO LNK darbību regulējošie dokumenti.
Konvencijas
UNESCO konvencijas latviešu valodā.
Deklarācijas
UNESCO deklarācijas latviešu valodā.
Ieteikumi un ziņojumi
UNESCO ieteikumi un ziņojumi latviešu valodā.
Publikācijas un pārskati
UNESCO LNK publikācijas un pārskati.
Darbības pārskati
UNESCO LNK gada darbības pārskati.
Izdevumi
UNESCO LNK un sadarbības partneru veidotās publikācijas.
Metodiskie materiāli
UNESCO LNK un sadarbības partneru veidotie metodiskie materiāli.
Trauksmes cēlājs
Trauksmes celšanas likums, kas stājās spēkā 2019. gada 1. maijā, nosaka ikvienam tiesības celt trauksmi publiskajā un privātajā sektorā par darba vidē novērotu sabiedrības interešu apdraudējumu.
Vakances
Īpašumi
Informācija par iestādei piederošajiem un nomātajiem nekustamajiem īpašumiem tās funkciju nodrošināšanai.
Aktualitātes
UNESCO LNK aktualitātes.
Jaunumi
Informācija par UNESCO LNK jaunumiem.
Foto un Video
Sabiedrības līdzdalība
Informācija par sabiedrības līdzdalības iespējām.
Balvas
UNESCO ik gadu pasniedz vairāk nekā 20 dažādas balvas personām, personu grupām un iniciatīvām, kuras piedāvā ilgtspējīgus risinājumus dažādiem globālajiem izaicinājumiem.
NVO
UNESCO cieši sadarbojas ar nevalstiskajām organizācijām, novērtējot to būtisko loma pilsoniskās sabiedrības iesaistē organizācijas aktivitāšu un programmu īstenošanā.
Darbības jomas
UNESCO LNK darbības jomu raksturojums.
Ilgtspējīgas attīstības mērķi
ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķi izvirza 17 mērķus un 169 apakšmērķus, kas sasniedzami līdz 2030. gadam, lai veidotu pasauli ilgtspējīgāku. UNESCO savās darbības jomās aktīvi ir iesaistījusies mērķu sasniegšanā, mobilizējot sadarbības partnerus un citas ieinteresētās puses.
Izglītība
UNESCO strādā, lai veicinātu izglītības pieejamību visiem, uzlabotu vispārējo izglītības kvalitāti un nodrošinātu tās atbilstību ikviena dažādajām vajadzībām, ticot, ka tieši izglītība ir sabiedrības, ekonomikas un vides ilgtspējas un attīstības priekšnoteikums.
Jauns sabiedriskais līgums izglītības jomā
UNESCO ziņojums "Pārdomas par mūsu kopīgo nākotni. Jauns sabiedriskais līgums izglītības jomā" ir izglītības politikas dokuments, kurā Starptautiskā komisija par izglītības attīstību nākotnē, globālo konsultāciju procesā kopīgi formulēja izglītības attīstības vīziju 2050. gadam, par galveno izvirzot izglītības lietderīgumu jeb sabiedrisko labumu.
Izglītība 2030
2015.gadā UNESCO pieņēma Inčeonas deklarāciju un rīcības programmu “Izglītība 2030", kas vērsta uz ANO 4. Ilgtspējīgas attīstības mērķa sasniegšanu.
Izglītība ilgtspējīgai attīstībai 2030
UNESCO 2019. gada apstiprināja programmu – “Izglītība ilgtspējīgai attīstībai 2030”, kas aicina veidot ciešāku saikni starp izglītību un Ilgtspējīgas attīstības mērķiem un izcelt izglītības nozīmi visu globālo mērķu sasniegšanā.
Konsultatīvā padome "Izglītība visiem"
Konsultatīvās padomes “Izglītība visiem” mērķis ir veicināt ministriju un citu pārvaldes iestāžu, pašvaldību, privātā sektora, nevalstisko un starptautisko organizāciju sadarbību un saskaņotu rīcību, lai visiem nodrošinātu iekļaujošu, līdztiesīgu un kvalitatīvu izglītību un veicinātu mūžizglītību.
UNESCO katedras
UNESCO/UNITWIN katedru programmas institūcijas ir nozīmīgs UNESCO sadarbības partneris ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā.
UNESCO Asociēto skolu tīkls
UNESCO Asociēto skolu projekts ir starptautisks skolu sadarbības tīkls, kurā piedalās arī Latvijas skolas, īstenojot projektus un rīkojot pasākumus par UNESCO aktuālām tēmām Latvijā un pasaulē.
Pasaules lielākā mācību stunda
Noderīgi resursi skolām
Zinātne
UNESCO mērķis zinātnes jomā ir stiprināt sadarbību starp zinātniekiem, valstu valdībām un uzņēmējiem, starp augstākajām mācību iestādēm, pētniecības laboratorijām un sabiedrību, kas sekmētu ne tikai zināšanu pārnesi, bet arī mieru.
Cilvēks un biosfēra
Programmas“Cilvēks un biosfēra” mērķis ir veicināt sadarbību starp valstīm tādās jomās kā starpnozaru pētniecība, zinātnisko pierādījumu vairošana un sabiedrības izglītošana dabas resursu pārvaldībā.
Ētika
Zinātnes un tehnoloģiju ētika ir UNESCO sociālo un humanitāro zinātņu jomas galvenā prioritāte.
Stipendija "Sievietēm zinātnē"
Starptautiskā programma „Sievietēm zinātnē” ir UNESCO un L’ORÉAL kopīgi izstrādāta un koordinēta partnerības programma, kuras mērķis ir atbalstīt sieviešu līdzdalību pētniecībā un veicināt viņu panākumus dažādās zinātnes nozarēs.
Kultūra
Apzinoties kultūras nozīmi identitātes veidošanā, UNESCO mērķis ir panākt kultūras mantojuma saglabāšanu, radošo industriju stiprināšanu un kultūras daudzveidības sekmēšanu.
Pasaules mantojums
Viens no redzamākajiem UNESCO darbības virzieniem ir pasaules kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un aizsardzība.
Pasaules mantojuma saraksts
UNESCO Pasaules mantojuma saraksts ietver pasaules nozīmīgākās kultūras un dabas mantojuma vietas, kurām piemīt īpašas nozīmes universāla vērtība.
Latvijas nacionālais saraksts
Latvijas nacionālais saraksts ir izveidots ar mērķi izcelt, apzināt un popularizēt Latvijas kultūras un dabas mantojumu, kam ir īpašas nozīmes universāla vērtība Latvijas, Eiropas un pasaules mantojuma kontekstā.
Kustamais mantojums
UNESCO uzsver nepieciešamību nodrošināt kustamā mantojuma saglabāšanu un aizsardzību, gan ierosinot, gan izstrādājot dažādus starptautiskus normatīvus.
Nemateriālais kultūras mantojums
UNESCO par nemateriālo kultūras mantojumu atzīst paražas, spēles un mutvārdu izpausmes formas, zināšanas un prasmes, kā arī ar tiem saistītus instrumentus, priekšmetus, artefaktus un kultūrtelpas, ko kopienas, grupas atzīst par sava kultūras mantojuma daļu.
Kultūras daudzveidība
Starpkultūru dialoga veicināšanu UNESCO atzīst par vienu no svarīgākajiem nosacījumiem miera kultūras un kultūras plurālisma sekmēšanā, tādējādi nodrošinot sabiedrības saliedētību, toleranci un cieņu pret vērtībām visā pasaulē.
Muzeju darbība
Muzeji ir vietas, kas izceļ un glabā vērtības, bet tie ieņem arī nozīmīgu lomu radošās ekonomikas stiprināšanā vietējā un reģionālā līmenī. Viens no UNESCO izaicinājumiem ir sniegt globālu izvērtējumu par muzeju lomu mūsdienu sabiedrībā.
ICCROM
ICCROM ir 1959. gadā pēc UNESCO Ģenerālās konferences iniciatīvas dibināta starpvaldību organizācija kultūras mantojuma saglabāšanas veicināšanai.
Zināšanu sabiedrība
Viens no UNESCO uzdevumiem ir ideju brīvas plūsmas nodrošināšana un zināšanu aprite, par to atbildīgs ir UNESCO Komunikāciju un informācijas sektors.
Pasaules atmiņa
UNESCO 1992. gadā izveidoja programmu “Pasaules atmiņa”, kuras mērķis ir saglabāt un popularizēt pasaules dokumentāro mantojumu.
Starptautiskais reģistrs
“Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļautas dokumentārā mantojuma vērtības, kuras atbilst pasaules nozīmes un universālas vērtības kritērijiem.
Latvijas nacionālais reģistrs
“Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautas nozīmīgas dokumentārā mantojuma liecības, kas atstājušas ievērojamu ietekmi uz Latvijas vēstures attīstību nacionālā un starptautiskā mērogā.
Stāstu bibliotēkas
UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” mērķis ir veicināt stāstīšanas tradīciju kā nemateriālā kultūras mantojuma nozīmīgas daļas pārmantošanu Latvijā.
Informācijas pieejamība
Informācijas pieejamība ir zināšanu sabiedrības veidošanas stūrakmens, tādēļ UNESCO veicina un iestājas par informācijas pieejamību visā pasaulē.
Pasaules informācijas sabiedrības samits
Pasaules informācijas sabiedrības samits (World Summit for Information Society, WSIS) ir starptautiska platforma valstu un starptautisko organizāciju dialogam par globālu sabiedrības attīstību pastāvīgos informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pilnveides un informācijas apjoma pieauguma apstākļos.
Programma “Informācija visiem”
UNESCO programma „Informācija visiem” (IFAP) tika, lai nodrošinātu vienotu platformu zināšanu sabiedrības veicināšanā iesaistīto organizāciju pārstāvjiem, kurā diskutēt par politikas un vadlīniju veidošanu informācijas un zināšanu pieejamības sekmēšanas jautājumos.
Atvērtie izglītības resursi
Atvērtie izglītības resursi ir jebkura formāta mācību un pētniecības resursi, kas atrodas publiskajā domēnā vai kuriem ir atvērtā licence, kas ļauj bezmaksas piekļuvi, izmantošanu, pielāgošanu un tālāk izplatīšanu bez vai ar nelieliem ierobežojumiem.
Vārda brīvība
UNESCO prioritāte ir veicināt uz preses brīvību un žurnālistu drošību vērstu politiku, atbalstot neatkarīgu žurnālistiku, kuras pamatā ir profesionālās ētikas un pašregulācijas principi.
Žurnālistu drošība
Žurnālistu drošības veicināšana un nesodāmības izbeigšana par pret viņiem vērstiem noziegumiem ir viens no galvenajiem veidiem kā UNESCO atbalsta vārda un preses brīvību.
Starptautiskā programma komunikācijas attīstībai
UNESCO Starptautiskā programma komunikācijas attīstībai (IPDC) ANO sistēmā ir vienīgā starpvaldību programma mediju attīstības veicināšanas jomā.
Medijpratība un informācijpratība
Medijpratība un informācijpratība ir cilvēku prasme lietot medijus, meklēt un analizēt informāciju, kritiski izvērtēt mediju vēstījumus un piedalīties mediju satura veidošanā. Informēti un aktīvi medijpratīgi un informācijpratīgi iedzīvotāji ir pamatā un stiprina demokrātisku sabiedrību.
UNESCO svin
UNESCO savas darbības jomu izcelšanai atzīmē tematiskās dienas, nedēļas, gadus un desmitgades, kā arī īpašas gadadienas.
Gadi un desmitgades
UNESCO līdzdarbojas starptautisko gadu un desmitgažu īstenošanā, kuras izceļ konkrētus ar izglītību, zinātni, kultūru vai informācijas sabiedrības attīstību saistītus jautājumus.
ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgade (2022-2032)
ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgade (2022-2032)
Starptautiskās dienas un nedēļas
ANO un UNESCO noteiktās starptautiskās dienas un nedēļas, kas vēsta par pasaules daudzveidību un miera kultūru.
UNESCO starptautisko dienu Gada plānotājs
UNESCO starptautisko dienu Gada plānotājs sniedz ieskatu 52 starptautiski atzīmējamo dienu vēsturē un iedvesmo līdzdalībai pasaules ilgtspējas un miera sekmēšanai.
UNESCO nedēļa Latvijā
1991. gada 14. oktobrī Latvija oficiāli tika uzņemta UNESCO un kopš 2011. gada nedēļā, kurā iekrīt šīs nozīmīgais datums tiek atzīmēta UNESCO nedēļa Latvijā.
UNESCO svinamo gadadienu kalendārs
UNESCO svinamo gadadienu kalendārs tiek veidots divu gadu periodam, un tajā tiek iekļautas dalībvalstu īpašās gadadienas.
Kontakti
Iestādes kontakti
+371 67325109
office
[at]
unesco.lv
Meistaru iela 10, Rīga, LV-1050, ieeja no Mazās Smilšu un Ķēniņu ielas stūra
E-adrese
Lasīt vairāk
Darbinieku kontakti
Lasīt vairāk
Aizvērt
Meklēt
Piekļūstamība
Piekļūstams saturs
Viegli lasīt
Fonta izmērs
100%
150%
200%
Kontrasts
Meklēt vietnē
Atcelt
Aizvērt
Atpakaļceļš
Sākums
Aktualitātes
Šodien pasaulē atzīmē divdesmitgadi UNESCO Konvencijai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu
Šodien pasaulē atzīmē divdesmitgadi UNESCO Konvencijai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu
Atskaņot tekstu
Aizvērt video saturu
Aizvērt
Jaunumi
Foto un Video
Sabiedrības līdzdalība
Balss ātrums
Drukāt lapu
Lejupielādēt PDF
Dalīties
Dalīties ar šīs lapas saturu!
Izvēlies sociālo tīklu, kurā Tu vēlies dalīties ar šīs lapas saturu.
Facebook
X / Twitter
Linkedin
Threads