Atvērtie izglītības resursi (AIR) ir jebkura formāta mācību un pētniecības resursi, kas atrodas publiskajā domēnā vai kuriem ir atvērtā licence, kas ļauj bezmaksas piekļuvi, izmantošanu, pielāgošanu un tālāk izplatīšanu bez vai ar nelieliem ierobežojumiem.
Termins “atvērtie izglītības resursi” parādījās 2002. gadā, un kopš tā laika tos arvien vairāk novērtē kā inovatīvu rīku izglītības pieejamības veicināšanā, īpaši mūžizglītībā. AIR ir pamatā brīvai ideju un zināšanu apmaiņai, un UNESCO uzskata, ka vispārēja piekļuve kvalitatīvai izglītībai veicina mieru, ilgtspējīgu sociālo un ekonomisko attīstību, kā arī starpkultūru dialogu.
UNESCO ir vienīgā ANO aģentūra ar programmu veltītu atvērtajiem izglītības resursiem, un tā ir īstenojusi vairākus liela mēroga projektus, atbalstot dalībvalstis kapacitātes celšanā un politikas veidošanā AIR ieviešanas jautājumos. Vienlaikus UNESCO ir sekmējis katedru un 2. kategorijas centru izveidi atvērto izglītības resursu veicināšanai. Tāpat UNESCO vada starpvaldību diskusijas par AIR ilgtspējas, kvalitātes un pieejamības jautājumiem un to pielietošanu ANO Dienaskārtības 2030 sasniegšanā.
Vairāk par atvērtajiem izglītības resursiem šeit.
Rokasgrāmata par Atvērtajiem izglītības resursiem
Atvērto izglītības resursu politikas attīstības pamatnostādnes
Atvērto izglītības resursu vadlīnijas augstākajā izglītībā
Labās prakses piemēri par atvērto izglītības resursu izmantošanu dažādās valstīs