Zinātne

5. februārī plkst. 11.00 ar stāstījumu par saviem pētījumiem un ceļu uz zinātni Talsu Valsts ģimnāzijā viesosies divas jaunas, pētījumos panākumus jau guvušas zinātnieces – bioloģijas zinātņu doktore Inese Čakstiņa un medicīnas zinātņu doktore Jeļizaveta Sokolovska.

Šī tikšanās ar Talsu skolēniem notiks lekciju cikla „Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi” ietvaros. Tajā par centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem, kā arī par ceļu no skolas sola līdz prestižām balvām stāstīs zinātnieces, kas saņēmušas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

L`ORÉAL Latvijas 2010. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte bioloģijas zinātņu doktore Inese Čakstiņa savu stāstu nosaukusi „Quo vadis? (Kurp ejam?)”.

„Skolā nebiju absolūtā teicamniece, un kā ikviens skolēns centos izvēlēties „nesāpīgākos” priekšmetus, ko apgūt padziļināti. Man tā bija bioloģija, kas nāca komplektā ar profilkursu ķīmijā. Tieši neredzamā pasaule, kuras pētīšanai nepieciešami mikroskopi un citas metodes, mani ieinteresēja visvairāk. Studējot LU Bioloģijas fakultātes 2. kursā, izvēlējos specializēties tieši molekulārās bioloģijas jomā. Šobrīd, pēc „pasaules klejojumiem” (stažējoties gan Eiropā, gan ASV) un divu laboratoriju izveides esmu ķērusies pie trešās laboratorijas attīstīšanas un vienlaicīgi arī pie jauna pētījumu virziena (krūts vēža cilmes šūnas) un savas zinātniskās grupas veidošanas Rīgas Stradiņa Universitātē,” tā Inese.

L`ORÉAL Latvijas 2013. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte medicīnas zinātņu doktore Jeļizaveta Sokolovska, ārste – endokrinoloģe un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Bioķīmijas grupas pētniece uzstāsies ar prezentāciju „Trīs zaķi ar vienu šāvienu”.

„Skolā, kad bioloģijā mācījāmies par cilvēka organismu, sapratu, ka medicīna ir mans aicinājums. Sākot studijas universitātē un apgūstot histoloģiju, patoloģiju, bioķīmiju, ģenētiku, molekulāro bioloģiju, kas daudziem kursabiedriem likās garlaicīgi, biju sajūsmināta par cilvēka organisma smalko regulāciju. Rūpīgi saplānoti eksperimenti, laboratorijas atmosfēra, kā arī saskarsme ar „maģisko zinātnes pasauli” – tas viss mani fascinēja, kad 2. kursā sāku strādāt pētniecībā. Savukārt iesaistīšanās zinātniskajā procesā ļāva piedalīties Latvijas un ārzemju studentu konferencēs, kā arī pieteikties fondu stipendijām. Šobrīd koordinēju „Latvijas diabētiskās nefropātijas pētījumu”, kura mērķis ir iegūt vairāk informācijas par to, kāpēc diabētiķiem attīstās komplikācijas: redzes, nieru, neiroloģiskās problēmas. Ticu, ka mans darbs nākotnē palīdzēs daudziem diabēta slimniekiem. Zinātne man sniedz gandarījumu kā interesants darbs, kā iespēja satikt aktīvus un interesantus cilvēkus Latvijā un pasaulē un kā pamats sasniegumiem.”

Lekciju cikls „Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi” turpināsies,  un mūsu veiksmīgās un profesionāli daudzsološās zinātnieces jaunieši varēs satikt arī Alūksnē, Jelgavā un vairākās citās Latvijas pilsētās. 

L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” pasniegs arī 2015. gadā – dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomā strādājošās zinātnieces var pieteikties stipendiju konkursam līdz 5. martam UNESCO Latvijas Nacionālajā komisijā. Šogad programmas „Sievietēm zinātnē” ietvaros Latvijā tiks piešķirtas trīs 6000 eiro vērtas stipendijas: viena paredzēta zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem iecerēto pētījumu veikšanai, divas – doktorantēm līdz 33 gadu vecumam disertācijas izstrādei.

Papildu informācija www.unesco.lv.