Zinātne

Viena no Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas absolventēm, jaunā bioloģe Anda Hūna 2015. gadā saņēma prestižo L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Trešdien, 2016. gada 3. februārī Anda kopā ar kolēģi Zani Kalniņu viesosies ģimnāzijā, lai skolēniem pastāstītu par zinātnieku darbu un savu ceļu uz zinātni.
Zinātnieces stāstīs, kā šo profesiju izvēlējušās, kas jādara, lai tajā nonāktu, kāda ir zinātnieku ikdiena un kas zinātnē ir tik aizraujošs, ka ik gadu daudzi gudri un talantīgi jaunieši izvēlas tieši šo karjeru.

Anda Hūna 2015. gada L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” saņēma promocijas darba izstrādei. Pagājušajā rudenī viņa to sekmīgi aizstāvēja un nu savos 29 gados jau var lepoties ar bioloģijas zinātņu doktores grādu. Kopš rudens viņa paralēli zinātniskajiem pētījumiem sākusi arī pasniedzējas darbu Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē.

„Mācījos Liepājas 1. ģimnāzijā, kur tika ielikti labi zināšanu pamati ne tikai dabas zinībās, bet arī humanitārajā jomā, kas vēlāk ļoti noderēja zinātnieka darbā, veidojot hipotēzes un izdarot spriedumus. Skolas laikā, sākot mācīties bioloģiju, sliecos uz „zaļo bioloģiju” – botāniku un iešanu dabā, tomēr, sākot studēt, nopietni ieinteresējos par šūnu bioloģiju, kas jau ir tā sauktās „baltās bioloģijas” lauciņš,” tā par savu ceļu uz zinātni stāsta Anda un piebilst: „Fantastiskākais zinātnieka darbā ir mēģināt noskaidrot jaunas lietas, paplašināt cilvēces zināšanas, atklāt kaut ko jaunu, cilvēcei svarīgu.” Jau studējot Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes 1. kursā, viņa sāka strādāt Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Vēža Šūnu bioloģijas laboratorijā. Anda nodarbojas ar tā saukto fundamentālo zinātni – cenšas paplašināt zināšanas par šūnās notiekošajiem procesiem. Viņa pēta atkritumu šķirošanas un pārstrādes regulāciju šūnās, lai pēc terapijas ļaundabīgiem audzējiem neļautu atjaunoties. Jaunā pētniece cer, ka viņas pētījumos iegūtā informācija palīdzēs citiem zinātniekiem izstrādāt jaunas ārstniecības metodes un galarezultātā – glābs daudzu cilvēku dzīvību.

Arī L`ORÉAL Latvijas 2013. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte, bioloģijas zinātņu doktore Zane Kalniņa jau kopš pirmā kursa Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē zināja, ka viņas lauciņš būs molekulārā bioloģija. Tā vēro procesus dzīvajās sistēmās molekulu līmenī un arī pieder pie „baltās bioloģijas”. Jau vairāk nekā 16 gadus Zane pēta procesus vēža šūnās un pacientu organismos. Šobrīd zinātniece meklē tādas bioloģiskas molekulas pacientu asinsritē, kas spēj pastāstīt ārstam par vēža esamību jau ilgi pirms parādās jebkādi simptomi vai arī iepriekš paredzēt, kuras zāles katram pacientam būs efektīvas. Šāda pieeja pasaulē tiek ļoti aktīvi izmantota un jau ir devusi lielu ieguldījumu ļaunās slimības laicīgā un sekmīgā ārstēšanā.

Zane šobrīd ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece un zinātniskā sekretāre, kā arī lektore Latvijas Universitātē. Viņas ikdiena paiet, veicot eksperimentus, mācot studentus un nepārtraukti mācoties pašai, rakstot un lasot zinātniskos rakstus, plānojot jaunus pētījumus, braucot uz zinātniskām konferencēm dažādās pasaules valstīs un veidojot sadarbību ar citu valstu zinātniekiem. „Darbs ir ļoti dinamisks – vienveidība un garlaicība zinātniekiem nedraud,” teic Zane Kalniņa. „Iespējas ir visapkārt, tikai vajag tās saskatīt un pielikt pūles, lai realizētu”.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi... Tagad L`OREAL Baltic un UNESCO LNK kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju. Tā dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku. Pagājušajā mācību gadā zinātnieces viesojās skolās 10 Latvijas pilsētās un ciemos – Daugavpilī un Valmierā, Siguldā, Alūksnē, Talsos un Jelgavā, Suntažos, Jēkabpilī, Kauguros un Pļaviņās. Programmas otrais mācību gads tika atklāts Zemgalē – Bauskā un Īslīces pagasta Bērzos.

Papildu informācija:
Estere Braķe, programmas koordinatore
29122790, estere@latnet.lv