Zinātne

Kā kļūt par zinātnieku? Ko un kā īsti zinātnieki dara? Kādas iespējas paver darbs zinātnē? Kā ir būt par sievieti-zinātnieci? Par šiem un vēl citiem ar zinātnieka profesiju saistītiem jautājumiem 10. maijā Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā stāstīs divas pētnieces – bioloģijas zinātņu doktore Una Riekstiņa un ķīmijas zinātņu doktore Laura Beķere.

 

 

Viņas abas ir gados jaunas, taču jau paspējušas kādu laiku pastrādāt ārzemju universitātēs, atgriezušās Latvijā un guvušas panākumus katra savā pētījumu jomā. To apliecina arī fakts, ka abas pētnieces saņēmušas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore un vadošā pētniece Una Riekstiņa L`ORÉAL Latvijas 2010. gada stipendiju „Sievietēm zinātnē” saņēma pētījumam par to, kā ar ādas cilmes šūnu palīdzību iespējams atjaunot nervu audus. Maģistra grādu bioķīmijā un molekulārajā bioloģijā viņa ieguvusi Latvijas Universitātē, bet doktora disertāciju aizstāvējusi Zviedrijas medicīnas universitātē Karolinska Institutet. Una ir labs piemērs tam, kā lieliskus panākumus zinātnē ir iespējams apvienot ar ģimeni un trīs bērnu audzināšanu.

Skolēniem zinātniece stāstīs, kā iespējams ārstēt, izmantojot šūnas kā zāles. „Vai uzzinot, ko spēj šūnas, mēs varam saprast, kā ārstēt slimības?” vaicā pētniece. „Cilmes šūnas ir kā rezerves fonds, ko ķermenis ir noguldījis embrija attīstības laikā. Es gribu saprast, ko šīs cilmes šūnas spēj, lai atrastu veidus, kā ar tām ārstēt slimības. Audzējot īpašos apstākļos, cilmes šūnas no ādas slāņa, ko sauc par dermu, iegūst nervu šūnu īpašības. Izpētot ādas cilmes šūnu īpašības, es uzzināšu, kā panākt, lai tās salabo bojātos nervus,” Una Riekstiņa vienkāršiem vārdiem prot izskaidrot sarežģītas lietas.

Ķīmijas zinātņu doktore Laura Beķere L`Oréal, UNESCO un LZA stipendiju saņēmusi pavisam nesen, 2015. gadā. „Mācībās biju teicamniece, bet tas nenozīmē, ka visu “iekalu galvā”. Skolā mācīto centos saprast, un tas izrādījās vienkāršāk. Līdz ar to šķietami sarežģītos eksaktos priekšmetus apguvu viegli,” skolas laikus atceras zinātniece. Jau studējot Latvijas Universitātē, viņa sāka strādāt Organiskās sintēzes institūtā. Studiju laikā un arī pēc tām viņa praktizējusies ārzemēs. Pēc vairākus gadus ilgiem pētījumiem prestižā ārzemju universitātē Laura Beķere ir atgriezusies Latvijas Organiskās sintēzes institūtā.

„Šobrīd pētu jauna veida līdzekļus vēža ārstēšanai. Ar tiem vienlaikus var gan slimību ārstēt, gan arī sekot līdzi tās norisei. Šādus līdzekļus sauc par teranostiķiem, un tie ļauj saslimšanu izārstēt ātrāk,” skaidro pētniece. Pēdējās desmitgades laikā zinātnieki aktīvi meklē aizvien jaunas, netradicionālas iespējas dažādu slimību ārstēšanai un profilaksei. Teranostika ir šāds jauns ārstniecības paņēmiens, kas apvieno diagnostiku un terapiju. „Cilvēku organismā ķīmisko zāļu iedarbība paralēli vēlamajam efektam izraisa blaknes, kas negatīvi ietekmē pašsajūtu. Īpaši to novēro vēža slimību ārstēšanā. Mans uzdevums ir mazināt zāļu nevēlamo blakus iedarbību, lai pasargātu veselās šūnas un netraucētu to darbībai, bet pēc iespējas ātrāk izārstētu vēža saslimšanas.”

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi... Uzņēmums L`Oreal Baltic un UNESCO LNK kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju. Tā dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku. Šī prezentāciju programma tika uzsākta 2014. gada maijā, un viesošanās pie skolēniem Ādažos noslēdz tās otro mācību gadu.