Zināšanu sabiedrība

Šogad 13. februārī UNESCO Pasaules radio dienā aicina novērtēt radio nozīmi sabiedrībā, īpaši pievēršoties tēmai “Radio un sports”.

“Radio ir nozīmīga loma pasaules tautām, kultūrām un valstīm izšķirošos mirkļos. Par to liecina arī UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļautie ieraksti: gan tepat kaimiņos - Polijas vēsturē svarīgā radio loma 1920. gada Varšavas kaujas laikā, gan tālās Filipīnu salās radio iedvesmota revolūcija. Radio ir spēcīga platforma sabiedrības noskaņojuma un attieksmju veidošanā. Šī gada Pasaules radio dienas aicinājums ir izvērtēt to, kā ar sporta pārraižu palīdzību varam veicināt harmoniskas sabiedrības veidošanos, un izcelt sporta spēles kā nevardarbīgas sacensības,” skaidro UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika, aicinot ikvienu radiostaciju Latvijā iesaistīties Pasaules radio dienas svinēšanā jau sākot no janvāra līdz pat 13. februārim, veidojot tematiskus raidījumus vai diskusijas ar klausītājiem. 

Lai iedvesmotu radio cilvēkus aktivitātēm, UNESCO sagatavojis priekšlikumus, kā iesaistīties Pasaules radio dienas svinēšanā:

1. Padariet sportu pieejamu! Iekļaujiet sporta raidījumos vai ziņās reportāžas no neprofesionāļu sporta spēlēm, tā uzsverot iespēju ikvienam iesaistīties sporta notikumos, vai rosiniet šādas spēles organizēt pašiem.

2. Dodiet mikrofonu sievietei! Rosiniet kādu reportāžu sagatavot kādai radio kolēģei, ja tāda vēl nav sporta ziņu komandas pulkā. 

3. Sagatavojiet sporta mūzikas izlasi! Apkopojiet dažādu sporta notikumu mūziku no dažādiem pasaules sporta notikumiem, piemēram, no Olimpiskajām spēlēm vai Pasaules futbola čempionāta 

4. Uzaiciniet sportistus un sportistes uz diskusiju “Dzimums un sports”! Aiciniet vietējās sporta zvaigznes uz studiju, lai pārspriestu šo tēmu klātienes diskusijā.

5. Atrodiet stāstu tēmai “Sports mieram”! Izpētiet, vai jūsu apkaimē ir kāda sporta iniciatīva, kas sporta aktivitātēs iesaista dažādas sabiedrības grupas, un pastāstiet par to klausītājiem.

6. Izceliet sportiskākos mirkļus no arhīviem! Caurlūkojiet radio arhīvu un izveidojiet spilgtāko sporta reportāžu fragmentu raidījumu, ļaujot izdzīvot vēsturiskākos un nozīmīgākos sporta notikumus vēlreiz.

7. Iesaistiet citus savas profesionālās dienas svinībās! Uzaiciniet dalīties ar idejām par Pasaules radio dienas aktivitātēm tos, kas ikdienā nav sporta ziņu pasaulē, piemēram, studentus, partnerus, žurnālistus no rakstošiem medijiem un tā tālāk. 

8. Sazinieties ar tuviem un tāliem kaimiņiem! Ja ir kāds partnerradio, ar ko vēsturiski veidojušās attiecības citās valstīs, sagatavojiet kādu kopīgu aktivitāti.

9. Dalieties idejās! Lai ļautu sadzirdēt jūsu idejas tālāk par jūsu radio kanālu, pavēstiet par tām arī citur: sociālos tīklos vai Pasaules radio dienas vietnē! 

Pasaules aktualitātes par Radio dienu publiskojamas un meklējamas ar tēmturi #WorldRadioDay, aicinot to pievienot arī saviem vēstījumiem vai aktivitātēm, publiskojot tās sociālos tīklos. 

Plašāka informācija par Pasaules radio dienu 2018. gadā atrodama vietnē www.worldradioday.org. Turpat iespējams arī pieteikt savu iecerēto aktivitāti. 

Pasaules radio diena (World Radio Broadcasting day) pēc UNESCO dalībvalstu iniciatīvas tika pasludināta 2011. gadā, par tās datumu – 13. februāri – izvēloties dienu, kad dibināts Apvienoto Nāciju radio 1946. gadā. Apzinoties radio kā piemērotāko platformu vārda brīvības izpausmēm, savstarpējās cieņas un daudzkultūru izpratnes veicināšanai, UNESCO aicina izmantot to sabiedrības izglītošanai.