Atzīmējot Pasaules preses brīvības dienu, no 29. aprīļa līdz 3. maijam Vindhukā, Namībijā un tiešsaistē notiks konference, kura būs veltīta informācijai kā sabiedriskajam labumam un mediju nākotnei.
Pasaules preses brīvības dienas konferences mērķis ir uzsvērt žurnālistikas īpašo lomu sabiedrības nodrošināšanā ar pārbaudītu informāciju. Konferencē tiks diskutēts kā nodrošināt ziņu mediju ekonomisko dzīvotspēju, kādi mehānismi izmantojami interneta uzņēmumu pārredzamības nodrošināšanai, kā veicināt medijpratību un informācijpratību, lai ļautu cilvēkiem atpazīt, novērtēt, aizstāvēt un pieprasīt kvalitatīvu žurnālistiku, kas nodrošina sabiedrību ar svarīgu informāciju.
Konferenci rīko Namībija, atzīmējot Vindhukas deklarācijas 30. gadadienu, kas bija impulss Pasaules preses brīvības dienas aizsākšanai. Tās laikā notiks vairāk nekā 35 sesijas un plenārsēdes, ziņojumus un intervijas sniegs pasaulē atzīti žurnālisti, mediju un tehnoloģiju līderi, eksperti un aktīvisti, kā arī tiks pasniegta UNESCO Pasaules preses brīvības balva. Reģistrētajiem dalībniekiem konferences tiešsaistes platformā būs iespēja piedalīties diskusijās ar runātājiem, piekļūt īpašām aplādēm, skatīties mākslinieciskus priekšnesumus un filmu seansus. Plašāka informācija par konferenci un reģistrācija pieejama: https://en.unesco.org/news/registration-now-open-2021-world-press-freedom-day-global-conference.
Tāpat UNESCO aicina tiesu sistēmas pārstāvjus pietiekties UNESCO un Oksfordas universitātes cilvēktiesību institūta kopīgajam tiešsaistes apmācības kursam par vārda brīvības starptautiskajiem un reģionālajiem standartiem. Kurss notiks MOOC platformā, un sāksies 2021. gada 10. maijā. Tajā tiks apskatīti vārda brīvības vispārējie principi un tās robežas, tiesības uz informācijas pieejamību, žurnālistu drošība un digitālās pasaules radītie izaicinājumi. Plašāka informācija: https://en.unesco.org/news/unesco-oxfords-mooc-international-standards-freedom-expression-and-safety-journalists. Reģistrēties kursam iespējams: https://bit.ly/3rfwzeD.
Latvijas vēstnieks ANO Ņujorkā Andrejs Pildegovičs teiks atklāšanas runu UNESCO un ANO sekretariāta Globālās komunikācijas departamenta organizētajā pasākumā par godu Pasaules preses brīvības dienai, kas būs veltīts informācijai kā sabiedriskajam labumam. Vairāk informācijas par pasākumu: https://www.un.org/en/civil-society/world-press-freedom-day-2021.
Pasaules preses brīvības dienu kopš 1993. gada atzīmē, lai sabiedrībai atgādinātu, ka vārda brīvība ir daļa no cilvēka pamattiesībam, kuras nepieciešams aizsargāt. Savukārt nozares profesionāļiem tā mudina pārdomāt preses brīvības un žurnālistu ētikas jautājumus, kā arī dod iespēju pieminēt žurnālistus, kuri patiesības un sabiedrības informētības vārdā ir zaudējuši dzīvību.
2021. gadā aprit trīsdesmit gadi, kopš Latvija pievienojusies starptautiskajām organizācijām - ANO un UNESCO - , kuru darbība vērsta uz miera un drošības nodrošināšanu pasaulē un ilgtspējīgas attīstības sekmēšanu, veicinot starpvalstu sadarbību šo mērķu sasniegšanā.