Zināšanu sabiedrība
Foto

Lai uzlabotu sabiedrības izpratni par izziņas procesiem, kas saistīti ar medijpratību un to, kā mākslīgais intelekts un mūsdienu tehnoloģijas ietekmē mediju satura veidošanu un patērēšanu, 12. decembrī Valmierā norisināsies starptautiska sarunu laboratorija, ko organizē Vidzemes Augstskola sadarbībā ar UNESCO Nacionālo komisiju un ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas atbalstu.

Latvijā tas būs pirmais šādu nozaru starpdisciplinārais pasākums, kas vienkopus pulcēs neirokognitīvās un komunikācijas pētniecības jomas ekspertus un praktiķus no Latvijas, Zviedrijas, Lielbritānijas, Igaunijas, Lietuvas, Marokas, veicinot kvalitatīvas informācijas apmaiņu un rosinot profesionālu diskusiju.

Vidzemes Augstskolas rektore Agnese Dāvidsone: “Medijpratību sabiedrībā nevarēs uzlabot, tikai apelējot pie cilvēka racionālā prāta. Ir ļoti svarīgi saprast, kādi procesi notiek smadzenēs, potenciāli saskaroties ar dezinformāciju, saprast lielu daudzumu dažādu faktoru, par kuriem plašas zināšanas ir uzkrājuši neirozinātnieki un psihologi. Tāpēc kā medijpratības pētnieki un arī medijpratības izglītotāji mēs saprotam, ka ir nepieciešama daudz ciešāka sadarbība šo zinātņu nozaru pētniekiem, lai mēs varētu veiksmīgāk īstenot savu uzdevumu – sekmēt Latvijas sabiedrības medijpratību. Vidzemes Augstskolā ar medijpratības jautājumiem strādājam no 2016. gada, tāpēc esam uzkrājuši pietiekamu pieredzi, lai varētu dalīties ar savām atziņām un veidot arī platformu starpdisciplinārām diskusijām, kas vedīs pie ciešākas pētnieku un praktiķu sadarbības nacionālā un starptautiskā mērogā.”

Sarunu laboratorijā būs iespēja noklausīties stāstījumus par to, kā dezinformācijas uztveri ietekmē mākslīgais intelekts, kā no psiholoģijas viedokļa tiek ietekmēti kognitīvie aspekti medijpratībā. Būs iespēja dzirdēt praktiskos stāstus, kā arī piedalīties kvalitatīvā diskusijā, kurā piedalīsies gan eksperti, gan praktiķi. Diskusijas vadīs Kaspars Rūklis (Baltijas medijpratības programma “IREX”) un Gunta Sloga (Baltijas mediju izcilības centrs).

Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks – Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomē sekretariāta vadītājs Andrejs Pildegovičs norāda: “Latvija, kandidējot uz ANO Drošības padomi 2025. gada vēlēšanās (darbam padomē 2026.– 2027. gadā), aktīvi iesaistās ANO informācijas politikas veidošanā, īpašu uzmanību pievēršot dezinformācijas apkarošanai un medijpratības uzlabošanai. Ievēlēšanas gadījumā Latvija liks lietā uzkrāto ievērojamo pieredzi tādās jomās kā medijpratība, žurnālistu drošība un mediju brīvība, kā arī cīņa pret dezinformāciju. Ceram, ka šis pasākums stiprinās Latvijas ekspertīzi šajās jomās.”

Sarunu laboratorijā aicinām piedalīties ikvienu, kas strādā ar informācijas vākšanu un apstrādi, īpaši mediju un komunikācijas jomās strādājošos. Tāpat šis pasākums būs noderīgs dažādos izglītības posmos strādājošajiem skolotājiem, bibliotekāriem, jaunatnes speciālistiem,

nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, kuri nodarbojas ar medijpratības stiprināšanu, un augstāko izglītības iestāžu mācībspēkiem, pētniekiem un studentiem.

Sarunu laboratorija klātienē norisināsies no plkst. 13.00 līdz 17.00 Valmierā, Tērbatas ielā 16A (viesnīcas “Wolmar” telpās), kā arī būs vērojama tiešsaistē. Tiks nodrošināts tulkojums latviešu un angļu valodās.

Piedalīšanās pasākumā ir bez maksas. Bet lai plānotu pasākuma norisi, interesentus aicinām līdz 10. decembrim pieteikties šeit: https://ej.uz/12_12_2023.

Tiešraidē ikviens interesents varēs sekot pasākumam “LSM.lv” un Vidzemes Augstskolas Facebook un YouTubekontā.

Vidzemes Augstskolā no 2022. gada darbojas UNESCO katedra Mediju un informācijas pratības un zinātnes pratības jautājumos, kā studējošajiem, tā mācībspēkiem paplašinot iespējas šo tēmu izzināšanā un pētniecībā.