Kultūra
Attēls

2024. gadā aprit 70 gadi kopš tika pieņemta UNESCO Konvencija par kultūras vērtību aizsardzību bruņota konflikta gadījumā, un šajā gadā ir notikusi virkne notikumu, lai to aktualizētu un vērstu plašāku sabiedrības uzmanību tās nozīmei kultūras mantojuma aizsardzībā. Noslēdzot 70. jubilejas gadu, Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) maģistra studiju programmas “Kultūras mantojuma pārvaldība un komunikācija” 2. kursa studenti sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju decembrī piedāvā raidieraksta #LKArunā tematisko sadaļu “Kultūras mantojums un drošība”, kas, sākot ar 11.decembri, būs klausāms trešdienās un piektdienās plkst. 10.00 platformā Spotify (https://ej.uz/LKAruna).


Tematiskajā sadaļā “Kultūras mantojums un drošība” studenti piecās epizodēs piedāvās daudzveidīgus un aktuālus skatījumus uz Hāgas Konvenciju un jautājumiem, kas tās kontekstā nodarbina kultūras mantojuma speciālistus: kultūras mantojuma loma mierizlīguma procesā starp Krieviju un Ukrainu, Latvijas kultūras mantojuma speciālistu gatavība x stundai, sakrālā mantojuma aizsardzība militāra konflikta gadījumā, grāmatu glābšanas gadījumi vēsturē un Latvijas Nacionālās bibliotēkas gatavība iespējamai krīzes situācijai, kā arī nemateriālā mantojuma apdraudējumi.

Pirmajā epizodē “Rīts pēc kara” (11.12.) Elza Skutāne un Maija Meiere-Oša ļausies apcerei par 1954. gada Hāgas konvenciju par kultūras vērtību aizsardzību bruņota konflikta gadījumā. Diemžēl šīs nav bijušas mierpilnas desmitgades – pat konvencijas jubilejas gadā pasauli plosa kari. Jau vairāk nekā 1000 dienas ilgst karš starp Krieviju un Ukrainu, kurā iet bojā gan cilvēki, gan kultūrvēstures pieminekļi. Ko esam no šī konflikta mācījušies? Kāds varētu izskatīties rīts pēc Miera līguma parakstīšanas? Vai un kādu lomu mierizlīguma procesā varētu spēlēt mantojums? Vai un kā panākt taisnību par iznīcinātajām kultūras vērtībām?

Epizodē “Cilvēka faktors. Vai esam gatavi kultūras mantojuma glābšanai?” (13.12.) Inna Kislina, Elīna Drulle un Kristaps Kalējs meklēs atbildi uz aktuālo jautājumu, uz ko gatavi un vai vispār ir gatavi Latvijas muzeji x stundā? Sarunas uzmanības centrā būs cilvēka faktors Hāgas konvencijā, tāpat studenti vērtēs kultūras mantojuma nozarē nozīmīgas personības, kuru pašaizliedzīgā rīcība ir bijusi izšķiroša mantojuma saglabāšanā. 

Trešajā epizodē “Vai tiešām tā ir tikai baznīca?” (16.12.) Vladimirs Sičevskis un Raivis Austriņš aplūkos jautājumus, kas saistīti ar sakrālo mantojumu un tā aizsardzību militāra konflikta gadījumā, īpaši pievēršoties Rīgas Svētā Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīcai. Šī būs saruna starp pareizticīgās baznīcas pārstāvi Vladimiru Sičevski un kultūras mantojuma aizsardzībā strādājošo Raivi Austriņu.

Epizodē “Grāmatu saraksti un grāmatu likteņi” (18.12.) Džiuljeta Flenderiene un Sandra Leikarte atskatīsies uz Rīgas pilsētas bibliotēkas grāmatu glābšanu no Rātsnama  2. pasaules kara sākumā, kā arī uz Rīgas jezuītu kolēģijas grāmatu krājuma aizvešanu uz Zviedriju 17. gadsimtā un šīs grāmatu kolekcijas kataloga digitālo atgriešanos Rīgā 21. gadsimtā. Epizodes viese būs Latvijas Nacionālās bibliotēkas Attīstības departamenta direktore Katrīna Kukaine, kura pastāstīs par bibliotēkas gatavību iespējamai krīzes situācijai.

Noslēdzošajā epizodē "Mūsu sakņu sardzē: kultūra, tradīcijas, drošība" (20.12.) Madara Ziemele un Ita Lejiņa pievērsīsies kultūras mantojuma un drošības nozīmei mūsdienu sabiedrībā. Kā kultūra un tradīcijas veido mūsu identitāti un kā tās iespējams saglabāt un aizsargāt? Sarunas pamatā būs sabiedrības viedokļi, balstīti aptaujas rezultātos, kā arī aktuāli jautājumi par tehnoloģiju ietekmi, dažādajiem tradīciju apdraudējumiem un sabiedrības iesaisti to novēršanā. 

UNESCO Konvencijas par kultūras vērtību aizsardzību bruņota konflikta gadījumā mērķis ir stiprināt mieru, veicinot kultūru daudzveidību un savstarpēju cieņu valstu starpā. 1954. gadā Hāgā pieņemtā Konvencija ir pirmais starptautiskais tiesiskais regulējums, kas pilnībā veltīts kustamā un nekustamā mantojuma aizsardzībai. Konvencija un tās divi Protokoli nosaka pamatprincipus un rīcību mantojuma aizsardzībai bruņotu konfliktu gadījumā.

LKA raidieraksts #LKArunā ir platforma studentiem, jaunajiem pētniekiem un māksliniekiem aktuālu tēmu prezentēšanai, formālām un neformālām sarunām, kā arī radošiem eksperimentiem un jaunrades tapšanai tiešsaistē. Raidieraksta tematiskā sadaļa tapusi studiju kursa “Kultūras un digitālais mārketings” ietvaros. 


Papildu informācija:
Aija Lūse,

mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja