Kuldīgā un tās apkārtnē 26. un 27. aprīlī jau 13. reizi notiks Kurzemes stāstnieku festivāls „Ziv zup” - vecākais stāstnieku festivāls Latvijā. Tajā pulcēsies stāstnieki un stāstīšanas pasākuma organizētāji no visas Latvijas, tostarp UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkla „Stāstu bibliotēkas” stāstnieki, kā arī ārzemju viesi. Festivālu organizē biedrība “Kūrava” – Kurzemes kultūras mantojuma centrs.
Piektdien, 26. aprīlī, Kuldīgas Mākslas namā (1905. gada ielā 6) notiks Zviedru stāstnieces Megas Nemgordes meistarklase. Dienas gaitā plānots apmeklēt vairākas ievērojamas Kuldīgas vietas un objektus – Kuldīgas Restaurācijas centru, Vecorātes namu, salonu KUULD, Kuldīgas Dzīvo muzeju “Senais Kuldīgas stāsts”. Savukārt piektdienas vakarā notiks koncerts “Kuldīdznieku un draugu stāstu vakars”, kurā novada folkloras kopas”Kūrava”, Kuldīgas BJC kopas „Kursīši” un „Krētainie suiti” dalīsies ar novada tradicionālo kultūru, stāstot teikas un dziedot.
Sestdien, 27. aprīlī, vienlaikus ar ikgadējo Pavasara palu šovu „Lido zivis Kuldīgā”, stāstnieki rosīsies Kūravas sētā (Baznīcas ielā 34), kur vārīs zivju zupu un stāstīs visdažādākos stāstus. Ikviens interesents varēs savu stāstu apmainīt pret bļodiņu īpašās stāstnieku zivju zupas. Uz stāstnieku skatuves notiks koncerts “Spoku un spocīgie stāsti”, kurā tiks pieminēta spoku stāstu stāstniece Līna Zemture no Rendas. Savukārt festivāla noslēgumā notiks viesošanās pie kuršu ķoniņu pēctečiem “Atālmauļos”, Turlavā, kur būs iespēja tikties ar Peniķu dzimtu, kā arī apskatīt kuršu ķoniņu svētbirzes.
Īpašā pasākuma viešņa, kura dalīsies savā pieredzē par stāstniecības tradīciju iedzīvināšanu, būs stāstniece no Zviedrijas Mega Nemgorde (Meg Nömgård). Viņa vada stāstnieku sadarbības tīklu "Leģendu zeme" Krūnuberjas (Kronobergs) reģionā Zviedrijas dienvidos, un šī stāstnieku tīkla darbība ir iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas labo prakšu reģistrā.
Par festivālu “Ziv zup”
Festivāls „Ziv zup” tiek rīkots kopš 2006. gada. Tas bija pirmais stāstnieku festivāls Latvijā. Šis festivāls aktualizē noteikta reģiona – Kurzemes – valodas bagātību, izlokšņu un dialektu daudzveidību, tiecas aktualizēt stāstu stāstīšanu kā nozīmīgu mantojuma daļu, izceļot pašus stāstu glabātājus, viņu unikālos stāstus un šīs tradīcijas pārmantošanu no paaudzes paaudzē.
Papildu informācija:
Ina Celitāne, Kurzemes kultūras mantojuma biedrības “Kūrava” vadītāja
E-pasts: inac@inbox.lv