Kuldīgā un tās apkārtnē no 24. līdz 26. aprīlim jau devīto reizi notiks stāstnieku festivāls „Ziv zup”. Šogad festivālā piedalīsies ne vien vietējie stāstnieki un interesenti no citiem Latvijas novadiem, bet arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) tīkla „Stāstu bibliotēkas” stāstnieki. Kā parasti, festivāls norisinās vienlaikus ar pilsētas svētkiem „Pavasara palu šovs “Lido zivis Kuldīgā””.
„Šajā laikā pāri Ventas rumbai uz nārstu dodas vimbas, bet turpat netālu pie “Kūravas” (18. gs. sākumā celtā tiesas nama Baznīcas ielā 34) stāstnieces vāra zivju zupu un stāsta stāstus. Kad zupa izvārīta, maina to pret stāstiem…” skaidro UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” eksperts un stāstnieks, Latviešu folkloras krātuves pētnieks Guntis Pakalns.
Piektdien, 24. aprīlī, festivāla pasākumi būs Kuldīgas Mākslas namā (1905. gada ielā 6): UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” seminārs (brīvi pieejams interesentiem), pasaku un stāstu stāstīšana bērniem, stāstnieku darbnīcas, bet vakarā „Stāsti par Kurzemes sievu galvas rotām: linkainis, nāmats un citi” – suitu, rucavnieku un Kuldīgas dzimtu stāsti. Sestdien 25. aprīlī stāstnieki un stāstnieces uzstāsies uz pilsētas svētku skatuves, bet pēc tam rosīsies Kurzemes kultūras mantojuma centrā „Kūrava” – vārīs zivju zupu un, protams, stāstīs visdažādākos stāstus. Plānota arī rotu darbnīca un danči. Sestdienas vakarā gaidāms jauniešu rokkoncerts ar stāstnieku piedalīšanos. Savukārt svētdiena iecerēta kā ciemošanās diena – Kuldīgas apkārtnē un pa ceļam uz Rīgu.
Festivālu galvenie atbalstītāji šogad ir Kuldīgas pilsētas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds, un tas tiek rīkots sadarbībā ar UNESCO LNK tīklu „Stāstu bibliotēkas”. Plašāka informācija un pieteikšanās anketas pieejamas šeit: http://www.stastubibliotekas.com/. Dalībnieku pieteikumi tiek pieņemti līdz 30. martam.
„Ziv zup” ik gadu pulcē ne vien vietējos stāstu zinātājus, bet arī citu Latvijas novadu un dažkārt arī ārzemju pārstāvjus un interesentus, kas aktīvi darbojas stāstniecības aktualizēšanā un piedalās ar šo tēmu saistītos projektos un iniciatīvās. Festivāla ietvaros dalībnieki var izmēģināt savas prasmes un vērot viens otru dažādās stāstīšanas situācijās – stāstot bērniem un pieaugušajiem, lielos un mazos pasākumos un darbnīcās, atvēlot laiku arī izglītībai un savstarpējai komunikācijai.
Festivāls „Ziv zup” tiek rīkots kopš 2006. gada. Tas bija pirmais stāstnieku festivāls Latvijā. Šis festivāls aktualizē noteikta reģiona – Kurzemes – valodas bagātību, izlokšņu un dialektu daudzveidību, tiecas aktualizēt stāstu stāstīšanu kā nozīmīgu mantojuma daļu, izceļot pašus stāstu glabātājus, viņu unikālos stāstus un šīs tradīcijas pārmantošanu no paaudzes paaudzē.
Vairāk informācijas:
Guntis Pakalns: tel. 29125869, e-pasts: 1859@inbox.lv
Ina Celitāne: tel. 26428513, e-pasts: inac@inbox.lv
Kuldīga un UNESCO
Kuldīga UNESCO kontekstā ir viena no īpašajām vietām Latvijā, kas, sekojot UNESCO idejām un vērtībām, īsteno dažāda veida praksi, lai ar izglītības, zinātnes un kultūras palīdzību vecinātu sabiedrības, kultūras un dabas mantojuma ilgtspējīgu attīstību. Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā 2011. gadā ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā. Šī vieta ir izcils un unikāls paraugs cilvēka un dabas rādītai kultūrainavai. Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums un Kuldīgas bērnu un jauniešu centrs aktīvi darbojas UNESCO Asociēto skolu projekta skolu tīklā. Kuldīgas novadā ir bagātīgs nemateriālais kultūras mantojums. Tajā atrodas arī daļa suitu kultūrtelpas, kas 2009. gadā tika iekļauta UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā. Kuldīgā atrodas arī viena no 33 UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” dalībniecēm – Kuldīgas Galvenā bibliotēka.