Zinātne

2. martā Jelgavas Valsts ģimnāzijā ar stāstījumu par savu darbu un ceļu uz zinātni uzstāsies divas zinātnieces, kuru pētījumi nākotnē palīdzēs ārstiem uzlabot cilvēku veselību un dzīves kvalitāti – farmācijas zinātņu doktore Baiba Švalbe un inženierzinātņu doktore Dagnija Loča. Šī tikšanās ar Jelgavas skolēniem notiks lekciju cikla „Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi” ietvaros. Tajā par centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem, kā arī par ceļu no skolas sola līdz prestižām balvām zinātnē stāsta pētnieces, kas saņēmušas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

2012. gada L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte, inženierzinātņu doktore Dagnija Loča stāstīs gan par savu ceļu uz zinātnieces profesiju, gan par to, kā inženierzinātne palīdz medicīnai, no biomateriāliem radot „rezerves daļas cilvēkiem”. „Savulaik izvēlējos studēt materiālzinātnes – perspektīvu, vispārizglītojošu un inovatīvu jomu. Gadiem ejot, sapratu, ka man patīk zināt, uzzināt, izprast un iegūtās zināšanas realizēt dzīvē. Tā kļuvu par biomateriālu pētnieci,” par savu profesijas izvēli stāsta Dagnija Loča, kas ir gan Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore, gan docente RTU Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūtā. Viņas vadībā top biomateriāli, ar kuru palīdzību iespējams „salabot” bojātos kaulus, tos atjaunot vai aizstāt. Šādu materiālu izveidē tiek izmantotas arī dabīgas, visiem labi zināmas izejvielas, piemēram, olu čaumalas, liellopu kauli un gliemežvāki. „Uzlabojoties dzīves kvalitātei, pieaug cilvēku vidējais mūža ilgums un līdz ar to arī dažādu saslimšanu skaits. Tādēļ zinātnieki izstrādā jaunus un pilnveido jau esošus biomateriālus vai, citiem vārdiem sakot, rada „rezerves daļas”, kas ļaus mums visiem vecumdienas sagaidīt daudz veselākiem un dzīvespriecīgākiem,” skaidro zinātniece.

Savukārt Latvijas Organiskās sintēzes institūta (LOSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas pētniece Baiba Švalbe, kas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” saņēma 2011. gadā, stāstīs par pētniecību kā savu darbu un dzīvesveidu. „Ar tagadējo pieredzi varu teikt, ka man paveicās, kad vidusskolā tiku matemātikas profilklasē, kurā pastiprināti mācīja arī bioloģiju. Pateicoties manam brīnišķīgajam bioloģijas skolotājam un klases audzinātājam, izvēlējos studēt tieši bioloģiju, lai gan bija arī citi varianti,” skolas gadus un profesijas izvēli atceras Baiba Švalbe. Pēc studijām Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē viņa LOSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā kopā ar kolēģiem meklē arvien labākas, efektīvākas zāles dažādu neiroloģisko saslimšanu ārstēšanai un pēta smadzenēs notiekošos procesus. Viņas pētījumi paplašinās iespējas nervu sistēmas ārstēšanai, kā arī ļaus uzlabot Latvijā radīto medikamentu Mildronātu. „Aizraujošais pētīšanas gars neļauj apstāties pie sasniegtā,” piebilst jaunā, taču jau ievērojamus panākumus guvusī zinātniece.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi. L`Oréal Baltic un UNESCO LNK kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju, kura dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku.