Kultūra

Piektdien, 22. februārī, Rīgā notikusi Jauno mantotāju skolas ceturtā tikšanās. Tās laikā skolas dalībnieki devās izzinošā vizītē pie arhitektiem, iepazīstot profesijas aizkulises un pētot sabiedrības līdzdalības nozīmi pilsētvides veidošanās procesos.

Nodarbības laikā kopā ar Rīgas pilsētas arhitektu Gvido Princi jauniešiem bija iespēja noskaidrot, kāda ir Rīgas pilsētas arhitekta biroja - nelielas pašvaldības aģentūras lomapilsētas arhitektūras estētikas veidošanā un uzdot jautājumus par to, kā pilsētas vaibsti izskatīsies nākotnē. Arhitekts stāstīja arī par likumsakarībām kvalitatīvas cilvēka dzīves telpas – apbūvētās vides – veidošanā un pilsētas attīstībā, kā arī par sabiedrības izpratnes un līdzdalības nozīmi pilsētvidi veidojošos procesos. Tāpat skolas dalībnieki tika iepazīstināti ar Rīgas pašvaldības administrētajiem projektiem, kuri atstāj būtisku ietekmi uz pilsētvidi.

Nodarbības otrajā daļā viesošanās turpinājās pie biroja "Jaunromāns un Ābele" arhitektiem, kas caur savu darbu un pieredzi iepazīstināja ar labas arhitektūras stāstu. Arhitekti skaidroja, kā izveidot mūsdienīgu un vēsturiskajā pilsētvidē iederīgu projektu, ļaujot ieskatīties viņu pašu darba tapšanās arheoloģijā, stāstot par ideju tapšanu, radošo procesu un tehniskajām niansēm arhitekta darbā.

Nodarbība tapusi sadarbībā ar Rīgas pašvaldības aģentūru “Rīgas pilsētas arhitekta birojs” un Valsts kultūrkapitāla fondu.

UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas iniciatīvas "Jauno mantotāju skola" dalībnieki no UNESCO ASP 2018./2019. gadā skolām tiekas reizi mēnesī izglītojošās tematiskās nodarbībās. Iniciatīvas mērķis ir vidusskolas vecuma jauniešus saistošā veidā iepazīstināt ar UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautā Rīgas vēsturiskā centra vērtībām, parādot, kā dažādos veidos iespējams iesaistīties kultūras mantojuma saglabāšanā un veicināšanā. Nodarbību cikla ietvaros jauniešiem un viņu pedagogiem ir iespējams klausīties arhitektu un nozares profesionāļu lekcijas un pieredzes stāstus par kultūras mantojuma mūsdienīgu saglabāšanu un izcelšanu, arhitektūru, dizainu, pilsētplānošanas procesiem, kā arī doties ekskursijās, pašiem restaurēt vēsturisku ēku koka detaļas, veidot mākslas instalācijas pilsētvidē, sadarbojoties ar māksliniekiem u.c.