Kultūra

Latvija UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajam sarakstam kopā ar piecām valstīm nominējusi plostnieku amata prasmes. Šo multinacionālo nominācijas iesniegumu, ietverot tajā Gaujas plostnieku amata prasmes, jau ir parakstījušas visas sešas valstis, tostarp Latvija, Austrija, Čehija, Polija, Spānija un Vācija, un tas ir iesniegts UNESCO sekretariātam Parīzē tālākai izskatīšanai.

Gaujas plostnieku amata prasmes sevī ietver zināšanas par baļķu sagatavošanu, plostu siešanu un pludināšanu pa Gauju, izmantojot upes straumi un labi pazīstot tās plūduma raksturu pavasarī. Lai arī mūsdienās plostniecība ir zaudējusi savu sākotnējo funkciju, lai nodrošinātu plostnieku amata prasmju saglabāšanu, tālāknodošanu un šī nemateriālā kultūras mantojuma ilgtspēju, biedrība “Gaujas plostnieki” ik gadu maija trešajā nedēļā Gaujas krastā netālu no Spicu tilta sien plostu un māca to darīt arī citiem. Nākamajā dienā pēc plosta sasiešanas sākas tā pludināšana pa Gauju līdz ceturtās dienas rītā tas tiek svinīgi "noarts" Gaujas krastā Strenčos un sākas Gaujas plostnieku svētki. Līdztekus biedrības aktivitātēm, arī Strenču novada pašvaldība aktīvi iesaistās plostniecības tradīciju uzturēšanā un popularizēšanā, ikgadēji organizējot Gaujas plostnieku svētkus, koka skulptūru izzāģēšanas konkursu, kura laikā top dažādas skulptūras par godu plostniekiem u.tml.

2018. gada nogalē Gaujas plostnieku amata prasmes tika iekļautas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, kurā tiek iekļauti nemateriālā kultūras mantojuma elementi, kurus piesaka kopienas. Šis bija biedrības “Gaujas plostnieki” pirmais solis, lai, sadarbojoties ar plostnieku biedrībām no Austrijas, Čehijas, Polijas, Spānijas un Vācijas, sāktu tapt multinacionāls nominācijas pieteikums plostnieku amata prasmju iekļaušanai UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā. Nominācijas sagatavošanas process ilga vairāk nekā divus gadus.

Lai veicinātu izpratni par nemateriālā kultūras mantojuma nozīmību, kā arī lai nodrošinātu vienotu nostāju par to, kādas vērtības un elementus saprot ar šo mantojuma veidu, izveidots UNESCO Cilvēces nemateriāla kultūras mantojuma reprezentatīvais saraksts. Pamatojoties uz starptautiski noteiktiem kritērijiem, sarakstā tiek iekļautas izcilākās pasaules liecības par nemateriālā kultūras mantojuma izpausmēm: mutvārdu tradīcijas un izpausmes, tajā skaitā valoda kā mantojuma nesējs, paražas, rituāli, spēles, svētki, tradicionālās amatniecības prasmes un zināšanas par dabu un Visumu