Zinātne

25. aprīlī Ogres Valsts ģimnāzijā viesosies divas talantīgas zinātnieces – bioloģe Zane Kalniņa un fiziķe Marija Dunce. Abas zinātnieces saņēmušas prestižo L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Šajā tikšanās reizē skolēniem būs iespēja dzirdēt stāstu par zinātnieka profesiju un tās piedāvātajām iespējām, kā arī par sekošanu savam aicinājumam un centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem.

L`ORÉAL Latvijas 2013. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureāte, bioloģijas zinātņu doktore Zane Kalniņa jau kopš pirmā kursa Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātē zināja, ka viņas lauciņš būs molekulārā bioloģija. Tā vēro procesus dzīvajās sistēmās molekulu līmenī un pieder pie tā sauktās „baltās bioloģijas”. Jau vairāk nekā 16 gadus Zane pēta procesus vēža šūnās un pacientu organismos. Šobrīd zinātniece meklē tādas bioloģiskas molekulas pacientu asinsritē, kas spēj pastāstīt ārstam par vēža esamību jau ilgi pirms parādās jebkādi simptomi vai arī iepriekš paredzēt, kuras zāles katram pacientam būs efektīvas. Šāda pieeja pasaulē tiek ļoti aktīvi izmantota un jau ir devusi lielu ieguldījumu ļaunās slimības laicīgā un sekmīgā ārstēšanā.

Zane šobrīd ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece un zinātniskā sekretāre, kā arī lektore Latvijas Universitātē. Viņas ikdiena paiet, veicot eksperimentus, mācot studentus un nepārtraukti mācoties pašai, rakstot un lasot zinātniskos rakstus, plānojot jaunus pētījumus, braucot uz zinātniskām konferencēm dažādās pasaules valstīs un veidojot sadarbību ar citu valstu zinātniekiem. „Darbs ir ļoti dinamisks – vienveidība un garlaicība zinātniekiem nedraud,” teic Zane Kalniņa. „Iespējas ir visapkārt, tikai vajag tās saskatīt un pielikt pūles, lai realizētu”.

Fizikas zinātņu doktore Marija Dunce, kas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” saņēma 2011. gadā, jau vairāk nekā 10 gadus veic pētījumus LU Cietvielu fizikas institūtā. „Skolā biju teicamniece, man patika mācīties. Taču ne visi priekšmeti man padevās vienkārši, un fizika laikam bija viens no tiem, ar ko klājās visgrūtāk,” skolas gaitas atceras jaunā zinātniece. „Kad mācījos 10.-12. klasē, mums fiziku sāka pasniegt ļoti stingra skolotāja. Atceros, kā raudāju pirms katra kontroldarba fizikā, jo šķita, ka neko nespēju saprast... Taču tad man nāca palīgā tētis, kas spēja ne tikai paskaidrot katru no tēmām, bet arī parādīt, ka fizika ir ļoti interesanta. Visbeidzot, pateicoties skolotājas stingrajām prasībām un tēta palīdzībai un dāvātajai iedvesmai, arī fizikā kļuvu par teicamnieci.”

„Skolu beidzot, pasaule šķita tik plaša un bagāta ar iespējām... Izvēlējos studēt fiziku - sapratu, ka man tas ir liels izaicinājums. Un tas laikam arī motivēja mani visvairāk – jau uz to brīdi man patika uzstādīt grūtus mērķus, jo sapratu, ka, tos sasniedzot, pilnveidoju sevi visvairāk un gūstu lielāko gandarījumu,” secina zinātniece. Viens no Marijas un viņas kolēģu pētījumu uzdevumiem ir iegūt jaunus, cilvēkam un videi draudzīgus materiālus – viņi meklē aizstājējus mūsdienās plaši pielietotajiem segnetoelektriķiem un pjezoelektriķiem, kuru ražošanas procesā veidojas toksiski savienojumi.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi... Uzņēmums L`Oreal Baltic un UNESCO LNK kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā papildināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju. Tā dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku.