29. un 30. aprīlī Kuldīgā jau desmito reizi notiks Kurzemes stāstnieku festivāls “Ziv zup”, vecākais stāstnieku festivāls Latvijā. Tajā pulcēsies stāstnieki un stāstīšanas pasākumu organizētāji no visas Latvijas. Festivāla ārzemju viesi šogad ir Kolins Makalisters no Skotijas un Iņaki Suso Espadas no Spānijas. Festivālu organizē biedrība “Kūrava” – Kurzemes kultūras mantojuma centrs.
Ceturtdien 28. aprīlī 16.00 festivāla ārzemju viesi un citi jau atbraukušie stāstnieki dalīsies ar stāstiem Pelču speciālajā internātpamatskolā-attīstības centrā. 17.00 sāksies Spāņu vakars Pelču pagasta bibliotēkā – ielūdz bibliotēkas vadītāja Daina Girvaite (viņa nupat ir uzvarējusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības rīkotajā konkursā “Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs 2016” un ieguvusi Gaismas nesējas titulu Kurzemes reģionā).
Piektdien 29. aprīlī Kuldīgas mākslas namā no 11.00 līdz 14.00 būs stāstnieku meistarklases. Tās iesāks Agitas Leontjevas sagatavotie jaunie stāstnieki no Pelču speciālās internātpamatskolas-attīstības centra. Pēc tam festivāla viesi iepazīstinās ar sevi, dalīsies pieredzē un piedāvās dažus stāstnieka prasmes vingrinājumus. 17.00 turpat notiks stāstnieku koncerts “Laimīgā satikšanās”, kur mierīgā atmosfērā būs iespējams klausīties, kā un ko stāsta viesi un izcilākās Kurzemes stāstnieces.
Sestdien 30. aprīlī, kad pilsētā notiek 12. pavasara palu šovs “Lido zivis Kuldīgā”, 11.00 stāstnieki kopā ar LU deju folkloras kopu “Dandari” uzstāsies uz Pilsētas dārza skatuves. No 12.00 stāstnieki būs sastopami pie “Kūravas” Baznīcas ielā 34. Kamēr vārīsies zivju zupa, nopietnus un nenopietnus stāstus stāstīs Kurzemes stāstnieces, bet kalēji no Latvijas kalēju brālības rādīs savas amatu prasmes. 13.00 uzstāsies festivāla ārzemju viesi (būs tulkojums) un citi no tālienes atbraukušie, bet no 14.00 – Vidzemes stāstnieku kopienas dalībnieki. Akcija “Ziv zup pret stāst” sāksies 15.00 – katram no klausītajiem būs iespēja apmaiņā pret stāstu nopelnīt kārtīgu zupas porciju. Vakarā 18.00 visi aicināti uz “Kadriļu ballīti” Kuldīgas kultūras centrā. Dejošanas starplaikos runās stāstnieki no visiem četriem Latvijas novadiem, protams, katrs sev raksturīgajā stilā un dialektā.
Ieeja visos pasākumos bez maksas – var tikai gadīties, ka paprasa izstāstīt kādu stāstu. Bet katram taču ir savi stāsti (gadījumi no dzīves, anekdotes, dzimtas teikas vai kas cits), vajag tikai nedaudz drosmes un attapības, lai tos atcerētos un pastāstītu!
Festivāls aizsākās Eiropas Savienības izglītības programmas “Grudvig 2” projekta “Pieaugušo stāstītprasmes attīstība – eiropeisks skatījums” ietvaros. Tas pirmoreiz notika 2007. gada pavasarī. Tolaik izveidotā Kurzemes stāstnieku kopiena ir festivāla kodols arī pašlaik. Ieguldot festivāla rīkotāju un dalībnieku entuziasmu un Kuldīgas pilsētas domes, Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centra (un dažkārt arī VKKF u. c. labvēļu) finansiālo atbalstu, ir izdevies noturēt un attīstīt ideju par stāstniecību kā demokrātisku prasmi, kuras galvenā vide ir nelielas kopienas, kas dalās ar saviem stāstiem un tajos ietverto pieredzi, nevis skatuve, kur uzstājas atsevišķi profesionālie stāstnieki. Pateicoties “Ziv zup”, ir izveidojies stāstnieku festivālu un aktivitāšu tīkls, kas nu jau aptver visus Latvijas novadus.
Arī šogad festivālā piedalās bērnu un jauniešu folkloras kopu stāstnieku konkursa “Teci, teci, valodiņa” dalībnieki, viņu skolotāji un stāstnieku ķēniņu titula ieguvēji, bibliotekāres no UNESCO LNK tīkla “Stāstu bibliotēkas”, citu reģionālo stāstnieku festivālu dalībnieki un organizētāji, novadpētnieki, muzeju darbinieki un individuāli stāstnieki, tai skaitā: Liesma Lagzdiņa un Inga Brūvere no Kuldīgas, Aija Kaminska, Ināra Salava, Ārija Klēvere, Līga Reitere un Iveta Skapste no Ventspils, Sarma Ūpe no Saldus, Līga Strēle ar jaunajiem stāstniekiem no Krotes, Aelita Ramane no Pilsrundāles, Inita Šalkovska no Auļukalna, Gunta Saule no Katlakalna, Inguna Radziņa no Jūrmalas, Vilhelmīne Jakimova no Preiļiem, Ruta Suseja no Rēzeknes, Evija Maļkeviča no Dagdas, Solveiga Boicova un Agita Lapsa no Valmieras, Aelita Punkstiņa no Ēveles, Gunta Rozentāle un Sanda Salmiņa no Cēsīm. Vairāku pasākumu režisore un vadītāja būs Māra Mellēna.
Vēl jāpiebilst, ka Kolinu Makalisteru varēs sastapt arī Rīgā – 2. maijā 16.00 Latviešu folkloras krātuves lasītavā (Latvijas Nacionālās bibliotēkas 515. telpā). Tur viņš dziedās dziesmas dažādos dialektos, stāstīs senas pasakas un dalīsies ar atmiņām par piedalīšanos folkloras kustībā Ziemeļeiropā.
Ar desmito Kurzemes stāstnieku festivālu “Ziv zup” aizsākas šī gada stāstnieku festivālu cikls Latvijā. Interesenti aicināti uz festivāliem arī citos Latvijas novados: Preiļos 22.–24. jūlijā, Pilsrundālē 23. – 25. septembrī un Valmierā 7. – 9. oktobrī.
Vairāk informācijas:
Ina Celitāne
Kurzemes kultūras mantojuma centrs “Kūrava”
E-pasts: inac@inbox.lv
Tālrunis: +371 26428513
Vairāk par festivāla norisi:
http://kuldiga.lv/lv/kultura/pasakumu-kalendars/170-pavasara-palu-sovs-lido-zivis-kuldiga
http://old.kurzemnieks.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=34444
http://www.biblioteka.lv/News/ArticleItem.aspx?article=30455&type=0
http://stastnieki.mozello.lv/festivali/