Zinātne
Attēls

Par Baltijas valstu stipendijas sievietēm zinātnē 2024 laureātēm Latvijā kļuvušas trīs jaunās zinātnieces Dr. chem. Daniela Godiņa, Dr. phil. Anne Sauka un Mg. Līga Ignatāne. Šī gada 12. novembrī svinīgā ceremonijā Viļņā, Lietuvā, laureātes kopā ar zinātniecēm no Igaunijas un Lietuvas tiek suminātas par līdzšinējiem sasniegumiem zinātnē, saņemot stipendijas tālākam ceļam zinātnē.

Baltijas valstu zinātņu akadēmijas sadarbībā ar UNESCO nacionālajām komisijām šī gada jūnijā izsludināja kopīgu stipendiju konkursu zinātniecēm “Baltijas stipendija sievietēm zinātnē 2024”. Deviņas izcilas Baltijas zinātnieces katra saņems stipendiju 7000 eiro apmērā. Stipendijas mērķis ir atbalstīt sievietes zinātnieces, lai viņas varētu veidot karjeru zinātniskās pētniecības jomā Baltijas valstīs, kā arī popularizēt jauno zinātnieču sasniegumus un iedrošināt talantīgākās studentes izvēlēties zinātnieces profesiju.

“Šīs stipendijas iegūšana man ir svarīga dažādu iemeslu dēļ, taču viens no tiem ir manas trīs meitas. Es gribu, lai viņas redz, ka strādājot sievietes var patiešām sasniegt jebko,” uzsver Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un ētikas nodaļas vadošā pētniece un asociētā profesore ētikā Dr. phil. Anne Sauka, kas darbojas vides cilvēkzinātnes jomā, pētot dabas un cilvēka attiecības. Piešķirtās stipendijas ietvaros Anne Sauka strādās pie projekta “Dzīvība, vide un situētas zināšanas: Baltu mitoloģija kā zināšanu avots vides filozofijā”. Projektā pētniece apsvērs folkloras kā situētu, kopienas pieredzi atainojošu zināšanu nozīmi vides filozofijā, tostarp iezīmējot filozofiju un folkloru kā savstarpēji papildinošas jomas.

“Man šī stipendija ir liels sasniegums, jo tā ir atzinība manam darbam un pierāda, ka mans darbs ir vērtīgs, ka es to daru labi. Tā arī apliecina, ka man ir jāturpina šo bioloģiskās izcelsmes paraugu analīze un ka biorafinēšana un aprites ekonomika, raugoties no globālās perspektīvas, ir patiesi svarīgas,” teic Dr. chem. Daniela Godiņa, kas 2014. gadā sāka strādāt Latvijas Valsts Koksnes ķīmijas institūta Biorafinēšanas laboratorijā un paralēli studējot dabaszinātņu programmā Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātē. Viņas promocijas darba “Latvijā augoša bērza (Betula pendula) biomasas valorizācijas produktu raksturošana un procesu optimizācija” mērķis bija veicināt bērza (Betula pendula) biomasas – gan koksnes, gan mizas – pilnīgu valorizāciju augstas pievienotās vērtības produktos un izstrādāt šo iegūto produktu analītisko metožu kopu pārstrādes produktu kvalitātes kontrolei. Stipendija tiks izmantota plānotā projekta “Bio-polimēru sorbentu sintēze no ekstraktvielām un suberīna depolimerizācijas produktiem, kas iegūti no bērza mizas” izstrādē, kas sniegs vērtīgas atziņas vides zinātnē un analītiskajā ķīmijā, veicinot sadarbību un sekmējot ilgtspējīgu attīstību.

“Šīs stipendijas iegūšana ir stiprinājusi manu pārliecību. Tā pierāda, ka mans ieguldījums zinātnē tiek novērtēts. Tas, kas mani dara laimīgu, ir apziņa, ka mans ceļš iedvesmo arī citas jaunās meitenes un sievietes, kuras pazīst mani vispirms kā draugu, tautas deju dejotāju un kolektīva vadītāju, ne tikai kā zinātnieci,” atzīst Mg. Līga Ignatāne, kura kopš 2015. gada ir pētniece Latvijas Universitātes Cietvielu Fizikas institūtā un zinātņu doktora grāda kandidāte. Disertācijas tēma ir vērsta un nanostruktūru izgatavošanu ar fokusēto jonu staru. Līga atzīst, ka iegūtā stipendija ir augsts novērtējums par līdzšinējo zinātnisko darbu, kā arī finansiāls atspaids, kas viņai palīdzēs vairāk laika veltīt disertācijas tematikai.

Stipendiju konkursu Latvijā rīkoja Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Izglītības un zinātnes ministrijas finansiālu atbalstu. Latvijā stipendijai bija pieteikušās 63 pretendentes. 50 pieteikumi tika saņemti dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģiju, medicīnas un veselības zinātņu jomā, bet 13 pieteikumi – humanitāro un sociālo zinātņu jomā.

Iepazīšanās videostāsti: