Novērtējot Baltijas ceļa kā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju kopīgo tiekšanos pēc neatkarības, 23. augustā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju godināt Baltijas ceļa 31. gadadienu, atceroties miermīlīgas un nevardarbīgas pilsoniskās līdzdalības nozīmi.
“1989. gada 23. augustā notika Baltijas ceļa akcija, kuras unikalitāte ir spējā nostāties pret tumsu ar gaismu, spējā simboliski demonstrēt vienotību un apņemšanos būt brīviem savā izvēlē. Katrs, kas tajā dienā izgāja uz Baltijas ceļa, kļuva par posmu kopīgajā cilvēcības ķēdē, kas ved uz brīvību. Mūsu kopīgais uzdevums ir iet pa šo ceļu tālāk,” norāda Baiba Moļņika, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre.
Baltijas ceļš iemieso pilsoniskās aktivitātes, sabiedrības kopības un solidarizēšanās spējas vienota mērķa sasniegšanā, kas pārvar tautu un teritoriju robežas. Tas ir piemērs tam, kā nevardarbīgā un miermīlīgā veidā paust savu pilsonisko gribu. Cilvēku līdzdalība politiskajos procesos un iestāšanās par taisnīgumu ir aktuāla arī mūsdienās, risinot lokālus un globālus izaicinājumus.
Toreiz Baltijas valstu centieni saņēma atbalstu arī ārpus mūsu valstu robežām. Austrālijā dzīvojusī Valda Liepiņa atceras: "Mēs vēlējāmies arī Austrālijas iedzīvotājiem un valdībai atgādināt par baltiešu likteni, simboliski parādot savu “virtuālo līdzdalību”. (..) Sajutām, ka esam daļa no kopēja spēka, kas strāvo mūsos tālajā Austrālijā, bet, vēl svarīgāk, ar savu kopīgo cerību un ticību, vēlējāmies sūtīt spēcīgas domas pāri jūrām līdz Baltijai." Tādēļ Baltijas ceļa gadadienā, 23. augustā, no Brīvības pieminekļa līdz Tautas frontes muzejam plānots veidot simbolisku ķēdi, atbalstot un solidarizējoties ar kaimiņtautas sabiedrības brīvības un demokrātijas centieniem. Plašāka informācija par akciju atrodama šeit: https://nvo.lv/lv/zina/23augusta_latvija_un_pasaule_notiek_baltijas_cela_atceres_pasakumi_baltkrievijas_tautas_atbalstam.
Savukārt, ielūkojoties internetvietnē: http://www.thebalticway.eu, ir iespējams iepazīties ar atmiņu stāstiem, kas tika apkopoti sagaidot Baltijas ceļa 25. gadadienu.
Baltijas ceļa dokumentārais mantojums iekļauts UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, novērtējot šī notikuma starptautisko nozīmi un universālo raksturu. Baltijas ceļš starptautiski tika atzīts par unikālu solidāru rīcību mierīgā masu demonstrācijā, kas notika 1989. gada 23. augustā. Tās laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās 600 kilometru garā cilvēku ķēdē cauri trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības. UNESCO par vērtīgiem atzinis dokumentus, kas saistīti ar Baltijas ceļa organizēšanu un norisi. Kopumā nominācijā iekļauti 38 dokumenti no visām trim Baltijas valstīm, tai skaitā Baltijas ceļa dalībnieku gatavots plakāts, Lietuvas Televīzijas ziņu izlaidums, kinohronika un fotogrāfijas. UNESCO palīdz nodrošināt šo liecību saglabāšanu un aizsardzību, kā arī padarīt tās plaši pieejamas un atpazīstamas pasaulē.
Plašāk par Baltijas ceļu UNESCO: www.unesco.lv/latvijasdargumi.