Zinātne

Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un SIA “StarSpace” kopīgi ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju 2018. gadā novērot Venēru, kas ir trešais spožākais dabiskais spīdeklis pēc Saules un Mēness. Lai popularizētu Venēru un sniegtu ieskatu arī mazāk zināmos faktos par Venēru, sestdien, 14. aprīlī SIA “StarSpace” observatorijā Suntažos no plkst. 15.00 tiek rīkots Venērai veltīts 19. "Starparty" pasākums.

Pasākumā Ilgonis Vilks pastāstīs par Venēru kā astronomisku objektu, Ints Ķešāns sniegs ieskatu cilvēces centienos izpētīt Venēras mākoņiem klāto virsmu un tās neparasto vidi ar kosmiskajiem aparātiem, bet Latvijas Fantastikas un fantāzijas biedrības pārstāvis Ilmārs Bite piedāvās iejusties sapņu un fantastikas pasaulē, iepazīstinot ar Venēras tēlu literatūrā un kino. Pasākuma nobeigumā labvēlīgos laika apstākļos ikviens interesents varēs aplūkot Venēru ar “StarSpace” observatorijas teleskopiem.

Jau vairākas nedēļas Venēra ir novērojama vakaros pēc saulrieta debess rietumu pusē. Vakara redzamība Venērai turpināsies līdz pat jūlija vidum, bet, sākot ar mūsu valsts simtgades svinībām novembrī līdz pat šī gada beigām, Venēra būs novērojama no rītiem.

Venēra ir plaši apdziedāta latviešu tautasdziesmās kā Auseklis jeb Rīta zvaigzne. Latvju Dainas liecina, ka mūsu senči ir sapratuši, ka Rīta zvaigzne un Vakarzvaigzne ir viens un tas pats spīdeklis:

"Saka ļaudis: Mēnešam

Nevajaga līgaviņas!

Rīta zvaigzne, vakar' zvaigzne,

Tā Mēneša līgaviņa."

Dainas arī min rīta zvaigzni jeb Ausekli, kas mēdz būt arī vakarā, bet lauku ļaudis to tā arī sauc - par vakara Auseklīti.

Latvijas Astronomijas biedrība apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju. LAB biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” (www.lu.lv/zvd/) veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes. Plašāka informācija LAB mājaslapā www.lab.lv.

Starspace.lv ir vienīgais portāls, kas regulāri publicē ziņas par astronomiju latviešu valodā. SIA StarSpace nodarbojas arī ar astronomijas popularizēšanu, rīkojot seminārus, lekcijas un debess demonstrējumus, kā arī izplata teleskopus. Plašāka informācija pieejama vietnē www.starspace.lv.