Ik gadu 13. februārī pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules radio diena. Tās mērķis ir akcentēt radio nozīmi informācijas pieejamības nodrošināšanā, jo tieši radio, turpinot pielāgoties digitālā laikmeta prasībām, ir medijs, kas var sasniegt visplašāko auditoriju.
Šogad UNESCO Pasaules radio dienu rosina veltīt tēmai “Jaunieši un radio”, aicinot
- veicināt jauniešu veidotas un producētas radio programmas;
- veidot radio raidījumus, kuros piedalās jaunieši;
- atbalstīt radio programmas, kas paredzētas jauniešu auditorijai.
Aicinām arī pašus jauniešus izrādīt interesi par darbu radio un radio žurnālistiku! Ja jūsu skolā vai pašvaldībā ir radio vai kāds cits medijs, aicinām piedalīties akcijā “Saskarsmes punkti: UNESCO un Latvija” un iesaistīties tā satura veidošanā, sagatavojot rakstus un reportāžas, kas veltītas UNESCO 70. gadadienai, kas tiks atzīmēta šogad.
Jūsu uzdevums ir:
• iepazīties ar UNESCO 70. gadu darbības laika līniju;
• atrast saskarsmes punktus laikā, telpā vai saturā ar notikumiem Latvijā, kas ir UNESCO dalībvalsts jau 24 gadus;
• sagatavot radio vai TV raidījumu/sižetu vai rakstu skolas/pilsētas avīzē, iedziļinoties saskarsmes punkta problemātikā vai aktualitātē sabiedrībā.
Piemēram, 2009. gadā UNESCO ģenerāldirektora amatā pirmo reizi tika ievēlēta sieviete – Irina Bokova. Savukārt Laimdota Straujuma ir pirmā sieviete Latvijas vēsturē, kura ieņem Ministru prezidenta amatu. Raksta iespējamā tēma: sievietes – līderes sabiedrībā, sieviešu loma sabiedrībā, dzimumlīdztiesība vadošajos amatos u.c. Jūsu sižeta vai raksta pamatā var būt sarunas ar ietekmīgām sievietēm jūsu novadā, intervijas ar, jūsuprāt, autoritātēm par šo tēmu, iedzīvotāju aptaujas u.tml. Līdzīgi var attīstīt interesantus materiālus arī par citiem sabiedrībā un jums pašiem jauniešiem aktuāliem jautājumiem.
Radio raidījumus, reportāžas vai rakstus aicinām gatavot līdz 12. februārim un atskaņot vai publicēt Pasaules radio dienā 13. februārī. Taču tie var tikt sagatavoti arī citā laikā, kā arī tad, ja jums nav vienošanās par to publicēšanu ar kādu konkrētu mediju. Sūtiet savus darbus uz UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, mēs publicēsim tos sava mājas lapā un sociālajos tīklos.
Saiti uz saviem radio vai video ierakstiem (ielādētu Youtube.com, Failiem.lv, Soundcloud vai citur) vai publikāciju elektroniski (ieskanētu vai datortekstā) sūtiet i.dalbina@unesco.lv līdz 21. februārim.
Pasaules radio dienu varat atzīmēt arī citādi – rīkojot diskusijas, radio kā medija izpētei veltot savus kursa darbus u.tt. Idejas aktivitātēm var smelties šeit.