EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
26.09.13.

Zinātnes kafejnīcā LU pētnieces stāstīs par kaislību uz zinātni

Piektdien, 27. septembrī, plkst. 18.00 tiks atklāta jaunā Latvijas Universitātes (LU) zinātnes kafejnīcu sezona ar pasākumu „Sievietes un zinātne”. Tajā izcilas LU pētnieces – L’ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm Zinātnē” ieguvējas – stāstīs par savu aizraušanos ar zinātni un iespējām šo profesiju savienot ar ikdienas rūpēm un interesantiem hobijiem.

Pasākumā, kas notiks Eiropas Zinātnieku nakts ietvaros, paredzēta interesanta saruna par to, kādas iespējas sievietei Latvijā ir veidot zinātnieces karjeru, ko zinātnieces pēta, kāda ir viņu darba diena un cik viegli to apvienot ar ģimeni vai hobijiem.

LU Medicīnas fakultātes profesore Ruta Muceniece stāstīs par jaunu zāļu meklējumiem dabā, par pētījumiem, izmantojot dabas vielas. LU Cietvielu fizikas institūta Ūdeņraža enerģētikas materiālu laboratorijas vadošā pētniece Līga Grīnberga runās par savu un citu sieviešu kaislību uz tehniskajām lietām un fiziku. LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore Una Riekstiņa sniegs ieskatu cilmes šūnu izmantošanā bojāto nervu audu atjaunošanai, savukārt LU Bioloģijas fakultātes pētniece un Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcas Šūnu transplantācijas centra biotehnoloģe Inese Čakstiņa stāstīs par tēmu „Ceļojums no mikro uz makro”. Noslēgumā intrigu par tēmu „Sieviete un kodolsintēze” radīs LU Ķīmiskās fizikas institūta vadošā pētniece Elīna Pajuste.

Pasākumu vadīs molekulārbiologs Juris Šteinbergs. Zinātnes kafejnīcas pasākumu varēs vērot arī tiešraidē LU portālā www.lu.lv/tiesraide.

Zinātnes kafejnīcas pasākums šoreiz tapis sadarbībā ar L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Īpaša pateicība Esterei Braķei par sadarbību.

Atgādinām, ka šajā laikā tiek svinēta arī LU 94. jubileja. Ar svētku pasākumiem iespējams iepazīties LU mājaslapā.

Savukārt LU Radio NABA klubā Nabaklab 27. septembrī no plkst. 21.00 paredzēts zinātniski sievišķīgs koncerts ar DJ meitenēm no radio un Krievijas grupu Rollercoaster un Kirov piedalīšanos.

„Zinātnes kafejnīca” un koncerts ietilpst LU un projekta „RīgaPunkts” atbalstītajā pasākumu ciklā, kura mērķis ir popularizēt zinātni caur daudzveidīgām kultūras aktivitātēm, tostarp lektorijiem, koncertiem, izstādēm un radio raidījumiem. 2014.gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, „Zinātnes kafejnīca” norisināsies programmas Rīga 2014 tematiskās līnijas „Izdzīvošanas komplekts” ietvaros.  

„Zinātnes kafejnīcas” mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem, uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz, par to, cik pievilcīga vai skarba ir profesija – zinātnieks.

Visas kafejnīcas sākas uzreiz pēc plkst. 18.00. Pirmajiem 50 dalībniekiem sulas glāze bez maksas.

Ar pilnu Zinātnes nakts pasākumu programmu iespējams iepazīties Latvijas Universitātes portālā. Turpat pieejama informācija arī par Zinātnieku nakts pasākumiem citās Latvijas pilsētās un organizācijās.

Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, kuru realizē Latvijas Universitāte sadarbībā ar citām Latvijas augstskolām, zinātniskajiem institūtiem, Latvijas Zinātņu akadēmiju un vairākiem muzejiem. Daudzas organizācijas pasākumā piedalās brīvprātīgi un bez atlīdzības. Pasākums Latvijā noritēs jau septīto gadu pēc kārtas. Šogad tas notiks 35 Eiropas valstu 300 pilsētās, atraktīvā veidā skaidrojot zinātnes sasniegumus un ļaujot ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

 

Papildu informācija par  zinātniecēm: 

Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūta Cietvielu radiācijas ķīmijas laboratorijas vadošā pētniece Elīna Pajuste 2010. gadā ieguva L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm Zinātnē” pētījumam „Kodolsintēzes iekārtu materiālos uzkrātā tritija īpašības un difūzija”. Pētījuma mērķis ir materiālu piemērotības izvērtējums drošai un efektīvai perspektīvā enerģijas avota - kodolsintēzes reaktora darbībai. Elīna Pajuste nāk no zinātnieku dzimtas: viņas tēvs biologs Antons Kolodinskis specializējas cilvēka psihofizioloģijā, mamma Valda no zinātniskās darbības pārgājusi uz pedagoģisko un pasniedz bioloģiju skolā, māsa Agnese Kolodinska-Brantestama ir ģenētiķe, bet vīrs Kārlis Pajuste – ķīmiķis.

Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta vadošā pētniece Līga Grīnberga vienmēr aktīvi iesaistās dažādos ar zinātni saistītos pasākumos. Viņa 2007. gadā ieguva L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm Zinātnē” par pētījumu „Ūdeņraža uzglabāšana lantāna niķeļa sakausējumos un kompozītmateriālu izveidošana, to fizikālo un ķīmisko īpašību uzlabošana absorbētā/desorbētā ūdeņraža daudzuma palielināšanai metālhidrīdā”. Šobrīd Līga strādā pie jaunu kompozītmateriālu izveides, kas sastāv no ceolīta un metālhidrīda, kā arī ir uzsākusi fotokatalizatoru sintēzi un pētījumus ūdeņraža iegūšanai, izmantojot Saules gaismu.

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesorei Rutai Muceniecei stipendija tika piešķirta 2005. gadā par pētījumiem smadzeņu melanokortīnu un augu antioksidantu lomas noskaidrošanā neirodeģeneratīvo slimību sākumstadijas procesu apstādināšanā. Habilitētā bioloģijas doktore Ruta Muceniece ir plaši pazīstama ar saviem darbiem par neiropeptīdu molekulāro mehānismu pētījumiem, ir līdzautore piecu melanokortīnu receptoru identifikācijā, klonēšanā un raksturošanā (1992/1993). Viņas pioniera darbs ir melanokortīnu (MSH peptīdu), to fragmentu un sintētisko analogu pretiekaisuma darbības atklāšana.

Profesore Muceniece ir Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Farmācijas programmas direktore, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekle, vairāku zinātnisku grantu un starptautisku sadarbības projektu vadītāja, Eiropas Savienības projektu eksperte, vairāk nekā 100 publikāciju autore. Astoņus gadus strādājusi kā vieszinātniece Zviedrijā, Upsalas universitātē.

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociātā profesore Una Riekstiņa veic zinātnisko darbu ļoti aktuālā dzīvības zinātņu jomā – cilmes šūnu pētniecībā. 2010. gada L`ORÉAL Latvijas stipendiju saņēma pētījumam „Cilvēka ādas cilmes šūnu nišas ietekme uz nervu šūnu atjaunošanos”.

Bioloģijas doktore Una Riekstiņa paspēj ne tikai gūt panākumus zinātnes jomā un veikt pedagoģisko darbu, bet arī pildīt ne mazāk svarīgos trīs bērnu māmiņas pienākumus. Una mīl lasīt grāmatas, ceļot, makšķerēt, slēpot gan ar slaloma, gan distanču slēpēm.

Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes pētniece Inese Čakstiņa strādājusi gan LU Bioloģijas fakultātes Mikroorganismu un augu ģenētikas laboratorijā, gan Rēgensburgas Universitātes Ģenētikas institūta Molekulārās ģenētikas laboratorijā Vācijā, kā arī Retinoīdu izpētes laboratorijā Mičiganā, ASV. Pēc atgriešanās Latvijā atsākusi darbu LU Bioloģijas fakultātē. 2010. gada L`ORÉAL Latvijas stipendija zinātniecei piešķirta pētījumam „A vitamīna ietekme uz molekulāriem mehānismiem cilvēka sirdi veidojošajās šūnās in vitro”, kas beidzās ar doktora grāda iegūšanu 2011. gadā.

Šobrīd Inese Čakstiņa turpina strādāt LU Bioloģijas fakultātē, kā arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu Transplantācijas centrā, kur ir iesaistīta gan klīniskajos pētījumos par šūnu pielietojumu, gan zinātniskos pētījumos, kas saistīti ar ādas modeļu izstrādi.

Brīvajā laikā Inese Čakstiņa laivo, nodarbojas ar velotūrismu, iet pārgājienos. Daba, teltis – šie vārdi liek zinātnieces acīm iemirdzēties. Viņas enerģijas avots ir meditācija pie jūras. Inese iecienījusi volejbolu un biljardu. Un, lai gan daudzsološās jaunās zinātnieces galvu vairs nerotā panku grebene, taču spilgti sarkanie mati, tetovējumi un pīrsings liecina, ka viņa ir brīvdomātāja.