EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
15.05.13.

Trim pētniecēm pasniegs stipendiju „Sievietēm zinātnē”

2013. gada stipendiāte Zane Kalniņa. Foto: Māris Morkāns.

Trešdien, 15. maijā plkst. 14.00 Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) svinīgā ceremonijā trim zinātniecēm tiks pasniegta 2013. gada L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Stipendija iedibināta pirms deviņiem gadiem, lai atbalstītu nozīmīgu pētījumu veikšanu Latvijā, veicinātu sieviešu iespējas veidot karjeru zinātnē un iedrošinātu potenciālās jaunās zinātnieces sekot savam aicinājumam. Stipendijas „Sievietēm zinātnē” Goda patronese ir bijusī Valsts prezidente akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

„Mēs atbalstām sievietes, kuras virza uz priekšu zinātni”, skan starptautiskās L`ORÉAL-UNESCO programmas „Sievietēm zinātnē” („For Women in Science”) devīze. Tieši šādas pētnieces, trīs ik gadu, izvēlas akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadītā žūrijas komisija. Ģenētika un nanotehnoloģijas, cilmšūnu pētījumi, kodolsintēzes iekārtas un ūdeņraža dzinējs, jaunu zāļvielu, testu un terapiju izstrāde cīņai pret audzējiem, sirds un neirodeģeneratīvajām slimībām, sāpēm un depresiju, jaunu materiālu un tehnoloģiju meklējumi medicīnas, elektronikas, celtniecības un citām tautsaimniecības nozarēm – šīs ir tikai dažas no zinātnes jomām, kurās veic pētījumus L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” ieguvējas. Deviņos gados šo stipendiju saņēmušas jau 27 Latvijas zinātnieces. Viņu veikto pētījumu mērķis ir palīdzēt cilvēkiem atbrīvoties no bīstamām slimībām, iegūt „tīru” enerģiju un veselīgāku pārtiku, pāriet uz efektīvākām, videi un cilvēkiem draudzīgām, resursus taupošām tehnoloģijām un materiāliem – uzlabot mūsu dzīves kvalitāti, padarīt pasauli drošāku un ērtāku.

Šogad 4000 latu vērto L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” saņems trīs pētnieces:

Bioloģijas zinātņu doktore Zane Kalniņa, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētniece, strādās pie jauna, ar asins analīzes palīdzību veicama testa izveides sekmīgākai prostatas vēža diagnostikai un slimības gaitas prognozēšanai. Ir sagaidāms, ka šī testa precizitāte būs ievērojami augstāka nekā līdz šim izmantotajiem un ka tas dos informāciju arī par slimības agresivitāti, tādējādi palīdzot izvēlēties katram pacientam piemērotāko ārstēšanas kursu.

Ārste-interniste Jeļizaveta Sokolovska, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārste rezidente – endokrinoloģe, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Bioķīmijas grupas pētniece un Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes doktorante, pētīs ģenētiskos, molekulāros un vides faktorus, kuri ietekmē nieru bojājuma (diabētiskās nefropātijas) attīstību pacientiem ar 1. tipa cukura diabētu. Pētījums veicinās izpratni par diabētiskās nefropātijas iemesliem un attīstību, lai nākotnē varētu laikus noteikt un mazināt tās risku, kā arī attīstīt jaunas ārstēšanas metodes.

Dabaszinātņu maģistre Liāna Širmane, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta pētniece, izzinās neorganisku luminiscences materiālu optisko īpašību izmaiņas atkarībā no daļiņu izmēra. Pētījuma rezultāti būs plaši izmantojami – gan displejos un avārijas gaismas apzīmējumos, gan banknošu un identifikācijas dokumentu aizsargāšanā pret viltojumiem, gan bioloģijā un medicīnā – audzēju diagnostikā un ārstēšanā.

L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm zinātnē”  izveidota starptautiskās L`ORÉAL-UNESCO sadarbības programmas „For Women in Science” („Sievietēm zinātnē”) ietvaros. Programma, kurai šogad aprit 15 gadi, ir lielisks privātuzņēmuma un starpvaldību organizācijas partnerības paraugs. Zinātnieču atbalstam tajā apvienojis spēkus ķīmiķa Ežēna Šiellēra pirms vairāk nekā 100 gadiem dibinātais kosmētikas uzņēmums L`ORÉAL, kura panākumu pamatā ir zinātniskie pētījumi un inovācijas, un Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO), kuras nozīmīga misija ir veicināt zinātnes attīstību un taisnīgumu. Programmas mērķis ir popularizēt sieviešu sasniegumus zinātnē, iedvesmot jaunās zinātnieces un mazināt dzimumu nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās. 15 gados šīs programmas ietvaros atbalstītas jau vairāk nekā 1700 zinātnieces 108 valstīs.

Papildinformācija:
Estere Braķe, stipendiju programmas koordinatore, tālr. 29122790, estere@latnet.lv