EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
14.09.15.

Strūves ģeodēziskajam lokam UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā – 10

Foto: Jānis Kaminskis

17. un 18. septembrī Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Jelgavā un Jēkabpilī norisināsies starptautiska konference “Strūves ģeodēziskajam lokam UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā – 10”.

Konferencē  notiks lasījumi par Strūves ģeodēziskā loka mērījumu vēsturi, to zinātnisko un kultūras nozīmi, tās dalībnieki stāstīs arī par šī mantojuma potenciālu tūrismā un līdzšinējo pieredzi Strūves ģeodēziskā loka popularizēšanā. Savukārt konferences praktiskajā daļā interesentiem būs iespēja vērot metodes un izmantot instrumentus, kas līdzīgi tiem, ar kuriem tika veikti Strūves ģeodēziskā loka mērījumi. Konferencē piedalīsies lektori no Latvijas, Zviedrijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Igaunijas.

Strūves ģeodēziskais loks ir unikāla sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko uzmērījumu sistēma, vienlaikus šie mērījumi ir izcils piemērs dažādu valstu monarhu un zinātnieku sadarbībai cēlu zinātnes mērķu sasniegšanas vārdā. Strūves ģeodēziskā loka mērījumi palīdzēja noteikt pirmos precīzos Zemeslodes izmērus un formu, kā arī palīdzēja Īzakam Ņūtonam pierādīt, ka Zeme nav ideāli apaļa lode, bet ir saplacināta starp poliem. Izceļot Strūves ģeodēziskā loka starptautisko nozīmi, 2005. gadā 34 šī loka punkti no 10 dažādām valstīm tika iekļauti UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. No Latvijas teritorijā esošajiem Strūves ģeodēziskā loka punktiem Pasaules mantojuma sarakstā iekļauti divi punkti, kas atrodas Jēkabpilī un Ziestukalnā (Ērgļu novadā), tie ir arī valsts nozīmes kultūras pieminekļi.

Šogad aprit 10 gadi kopš Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, arī šī gada Mantojuma dienu tematika ir zīmīga: “Eiropa – kopīgs mantojums”. Šis laiks ir lieliska izdevība runāt par mantojuma nozīmi plašākā kontekstā, saredzot savas vērtības mijiedarbībā un kopībā ar citu tautu kultūras mantojumu. Strūves ģeodēziskajam lokam veltītā konference ir platforma turpmākai izziņai un diskusijai par šīm vērtībām. Ikviens interesents būs laipni gaidīts piedalīties konferences norisēs Jelgavā un Jēkabpilī.


Papildu informācijai:

Līga Klismeta
Jelgavas pilsētas domes
komunikāciju un mediju attiecību galvenā speciāliste
Tālr. 63005558
E-pasts: liga.klismeta@dome.jelgava.lv

Margita Liepiņa
Jēkabpils pilsētas domes
sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr. 65207318
E-pasts: margita.liepina@jekabpils.lv