EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi

Starptautiskās stipendijas "Sievietēm zinātnē"

Starptautiskajai programmai „Sievietēm zinātnē” ir vairākas sadaļas:
• Starptautisko L`OREAL-UNESCO balvu „Sievietēm zinātnē” pasniegšana ieviesta 1998. gadā. Tās tiek pārmaiņus piešķirtas dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomā strādājošām zinātniecēm par ieguldījumu zinātnes attīstībā. Zinātnieki un zinātnes institūcijas no visas pasaules var piedāvāt kandidātes šai balvai, laureātes izvēlas starptautiska žūrija, kuras sastāvā ir pasaulē ievērojami zinātnieki un zinātnieces. Žūrijas priekšsēdētājs ir kāds no Nobela prēmijas laureātiem attiecīgajā gadā.
• Īpašā starptautiskā stipendija „...Marijas Kirī pēdās” jau otro gadu tiek piešķirta kādai no bijušajām starptautiskās UNESCO-L`OREAL stipendijas „Sievietēm zinātnē” ieguvējām, kura ar savu karjeras izaugsmi un iepriekšējās desmitgades laikā pierādīto mērķtiecību ir kļuvusi par zinātnes nākotnes simbolu. Šogad šo stipendiju saņēmusi 2002. gada stipendiāte Munira Hmani-Aifa (Mounira Hmani-Aifa), cilvēka molekulārās ģenētikas profesore Zinātņu Fakultātē un pētniece Sfāksas Biotehnoloģijas centrā (Tunisijā).
• Starptautiskās UNESCO-L`OREAL stipendijas ieviestas 2000. gadā, lai atbalstītu un iedvesmotu jaunas zinātnieces turpināt pētījumus dzīvības zinātņu jomā doktorantūras un pēcdoktora studiju ietvaros. No katra reģiona tiek izraudzītas trīs zinātnieces, kuras pašas iesniegušas pieteikumus. Šī stipendija ik gadu 15 jaunām zinātniecēm dod iespēju veikt pētījumus pasaules vadošajās laboratorijās ārpus savas dzimtenes. Tas savukārt ļauj šīm pētniecēm pārvest mājās ne tikai pētījumu rezultātus, bet arī jauniegūtos kontaktus starptautiskajā zinātnieku sabiedrībā un gūto pieredzi, lai dalītos ar to dzimtenē.

20 reģionālās un 180 nacionālās stipendijas izveidotas, lai atbalstītu jaunas un daudzsološas zinātnieces gan atsevišķos reģionos, gan valstīs. Divas reģionālās programmas izveidotas Āfrikā un arābu valstīs, bet 47 valstīs, tostarp Latvijā, izveidotas nacionālās programmas „Sievietēm zinātnē”