EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
30.09.11.

Šogad Zinātnieku nakts pasākumi veltīti ķīmijai

Turpinot Starptautiskā ķīmijas gada atzīmēšanu, sešās pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Salaspilī un Valmierā – 23. septembrī notiks tradicionālie Zinātnieku nakts pasākumi par tēmu „Aizraujošā ķīmija”. 
 
Daļa pasākumu, kas plānoti Rīgā, notiks Eiropas Savienības mājā Aspazijas bulvārī 28, kur visas dienas garumā būs atvērtas darbnīcas un neparastā un interesantā gaismā atklāsies dažāda veida zinātnes. Apmeklētājiem būs iespēja iesaistīties valodu un dažādās radošajās darbnīcās, zibensturnīrā par Eiropas Savienību, piedalīties Zinātnes kafejnīcā ar Juri Šteinbergu, kā arī vizināties ar Latvijas Universitātes Cietvielu un Fizikas institūtā radīto ūdeņraža auto.
 
No 15:00 līdz 17:00 Eiropas Savienības mājā UNESCO Asociētās skolas – Rīgas Dabaszinību skolas eksperti pierādīs, ka ūdens liešana nebūt nav garlaicīga, demonstrējot dažādus eksperimentus ar ikvienam zināmo ķīmisko vielu ūdeni. Apmeklētājiem būs iespēja pētīt ūdens īpašības, modelēt gruntsūdens piesārņojuma rašanos un, ja līdzi būs paņemts savs ūdens paraugs, noteikt dažādu jonu klātbūtni tajā. Arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāvji eksperimentēs kopā ar Rīgas Dabaszinību skolu un informēs interesentus par Starptutisko ķīmijas gadu un ķīmijas kā zinātnes nozīmību mūsdienu pasaulē.
 
Kā jau iepriekš vēstīts, Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) 2011. gadu pēc Starptautiskās teorētiskās un praktiskās ķīmijas savienības (International Union of Pure and Applied Chemistry) iniciatīvas 2011. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko ķīmijas gadu. Tas ir iecerēts kā ietvars, lai veicinātu ķīmijas zinātnes popularitāti, īpaši jauniešu vidū, izceltu ķīmijas zinātnes sasniegumus, vēsturi un vairotu izpratni plašākā sabiedrībā par šīs zinātnes ieguldījumu cilvēces un jaunu ražošanas nozaru attīstībā, kā arī valsts ekonomiskajā izaugsmē, tādējādi veicinot izpratni par ķīmijas lomu sabiedrības labklājībā. 2011. gads ķīmijas nozarē ir īpašs arī ar to, ka šogad tiek svinēta 100. gadadiena kopš Marija Kirī saņēma Nobela prēmiju ķīmijā un ir pirmā sieviete, kura ieguvusi šo nozīmīgo apbalvojumu.
 
Ķīmijas gada ietvaros gan Latvijas, gan pasaules mērogā tiek organizētas dažādas aktivitātes, semināri, izstādes un kultūras pasākumi, īpašu uzmanību vēršot jauniešu izglītošanai. Piemēram, globālais ķīmijas eksperiments „Ūdens: ķīmiskais risinājums”, kura dalībniekiem visā pasaulē ir jāpārbauda sāļuma un skābuma pakāpe ūdenī, un jāiemācās filtrēt un attīrīt to. 
 
Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijai (UNESCO) kā vadošajai ANO aģentūrai ar mandātu zinātnē ir uzticēta Starptautiskā ķīmijas gada koordinēšana un informācijas apkopošana par šim gadam veltītajiem pasākumiem un projektiem tās dalībvalstīs. Šim nolūkam ir izveidota interneta vietne http://www.chemistry2011.org/, kurā ikviens var iepazīties ar informāciju un aktivitātēm visā pasaulē.
 
Informāciju sagatavoja:
Madara Kāne
UNESCO LNK projektu koordinatore
Tālr. + 371 67325109
E-pasts: madara@unesco.lv