EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
17.03.15.

Šogad saņemts rekordliels pieteikumu skaits stipendijai „Sievietēm zinātnē”

Stpendijas "Sievietēm zinātnē" 10 gadi. Foto: Ilmārs Znotiņš

Šogad saņemts rekordliels pieteikumu skaits 2015. gada L`ORÉAL Latvijas stipendijai „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) atbalstu – pētījumu projektus stipendiju konkursam iesniegušas 50 Latvijas zinātnieces.

Medicīna, farmakoloģija un bioloģija, ekoloģija, veterinārija, lauksaimniecības un meža zinātnes, fizika, ķīmija un jaunu materiālu izstrāde – tik dažādas ir dzīvības zinātņu un materiālzinātņu jomas, kurās jau vienpadsmito gadu L`ORÉAL, UNESCO un LZA stipendiju programma „Sievietēm zinātnē” piedāvā atbalstu sievietēm, kas veic pētījumus Latvijā. Ik gadu stipendija tiek piešķirta trim zinātniecēm. To ir iespēja saņemt gan zinātņu doktorēm, gan jaunām pētniecēm, kas vēl tikai izstrādā doktora disertāciju. Šogad katra no stipendiātēm saņems 6000 eiro.
„Visās valstīs, kur darbojas L`ORÉAL-UNESCO programma „Sievietēm zinātnē”, tās prestižs ir ļoti augsts. Divas no programmas atbalstītajām zinātniecēm – Elizabete Blekbērna no ASV un Ada Jonata no Izraēlas – vēlāk ieguvušas arī Nobela prēmiju. Priecājamies, ka šīs programmas ietvaros mums ir iespēja atbalstīt arī Latvijas zinātnieces. Tāpat gandarī fakts, ka šogad Latvijas stipendiju konkursam „Sievietēm zinātnē” pieteikumi saņemti arī no augstskolām un pētniecības iestādēm, kas atrodas ārpus Rīgas un līdz šim konkursā pārstāvētas maz vai nemaz,” atzīmē UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāres p.i. Baiba Moļņika.

Jau šonedēļ pieteikumu izvērtēšanu sāks LZA eksperti. Balstoties uz viņu atzinumiem, aprīlī par stipendijas piešķiršanu lems akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadītā žūrijas komisija, un 14. maijā svinīgā ceremonijā LZA tiks paziņots, kuras zinātnieces saņems stipendiju „Sievietēm zinātnē” un kādu tēmu pētījumiem tā tiks piešķirta šogad.

Stipendijas mērķis ir mazināt dzimumu nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās zinātnes jomā, atbalstīt izcilību, popularizēt zinātnieču sasniegumus un mudināt viņas veikt pētījumus Latvijā. To, ka šāda stipendija sievietēm ir nepieciešama, apliecina nesen publicētie Centrālās statistikas pārvaldes dati: Latvijā no pētniecībā nodarbinātajiem 52% ir sievietes, viņu ir vairāk arī starp doktora grāda ieguvējiem, taču sieviešu iespējas veidot zinātnē tālāku karjeru, ieņemt augstus akadēmiskos amatus vai kļūt par augstskolu vadītājām ir salīdzinoši mazas.

Viens no stipendiju programmas „Sievietēm zinātnē” uzdevumiem ir graut stereotipus par zinātnieka profesiju, iedvesmot nākamās zinātnieces un zinātniekus un iedrošināt viņus sekot savam aicinājumam. Domājot par nākamo zinātnieku paaudzi, programmas ietvaros uzsākts lekciju cikls „Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi” – bijušās L`ORÉAL stipendiātes dažādu Latvijas novadu skolēniem stāsta par savu profesiju un ceļu uz sasniegumiem, atklājumiem un atzinību. Šīs lekcijas palīdz paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju.

L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu izveidota starptautiskās L`ORÉAL-UNESCO sadarbības programmas „For Women in Science” („Sievietēm zinātnē”) ietvaros. Programmai ir trīs sadaļas: starptautiskās prēmijas un starptautiskās stipendijas, kuras ir iespēja iegūt jebkuras valsts zinātniecēm, kā arī nacionālās stipendijas, kas pastāv gandrīz 50 valstīs, tostarp Latvijā, un paredzētas pētniecēm no attiecīgās valsts. Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kur šāda stipendija izveidota.

Papildu informācija: 
Estere Braķe,
stipendijas koordinatore, 
tālrunis: 29122790, e-pasts: estere@latnet.lv