EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
21.04.15.

Pie Siguldas un Suntažu skolēniem viesosies zinātnieces

22. aprīlī Siguldas Valsts ģimnāzijā un Suntažu vidusskolā ar stāstījumu par savu darbu un ceļu uz zinātni uzstāsies divas zinātnieces, kuru pētījumi nākotnē palīdzēs ārstiem saglabāt un uzlabot cilvēku veselību – farmācijas zinātņu doktores Baiba Švalbe un Elīna Makarova. Šīs tikšanās ar skolēniem notiks lekciju cikla „Sieviete zinātnē – profesija, aicinājums un izaicinājumi” ietvaros. Tajā par centieniem rast atbildes uz cilvēcei svarīgiem jautājumiem, kā arī par ceļu no skolas sola līdz prestižām balvām zinātnē stāstīs pētnieces, kas saņēmušas L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

Sigulda un Suntaži abām zinātniecēm saistās ar skolas gaitām – Elīna Makarova pabeigusi pamatskolu Suntažos un absolvējusi Siguldas Valsts ģimnāziju, bet Baiba Švalbe mācījusies Siguldas 1. pamatskolā. Abas zinātnieces ir gados jaunas, taču jau saņēmušas doktora grādu farmācijas nozarē un strādā Latvijas Organiskās sintēzes institūta (LOSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā. Latvijas Zinātņu akadēmija vairakkārt ierindojusi šīs laboratorijas pētījumus starp nozīmīgākajiem Latvijas zinātnes sasniegumiem. Ar tās zinātnieku līdzdalību pirmoreiz atjaunotās Latvijas Republikas vēsturē pabeigta jaunas, sirds aizsardzībai paredzētas zāļvielas ķīmiskā un eksperimentālā izpēte, ļaujot tuvākajā nākotnē uzsākt jauna pašmāju medikamenta klīnisko pētījumu stadiju. Šī zāļviela, kā liecina pētījumi, ir 40 reizes aktīvāka par pašreiz Latvijas visvairāk eksportēto medikamentu – mildronātu.

Elīna Makarova (skolas gados – Škapare) 2012. gadā saņēma L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” pētījumam par veselību veicinošajām īpašībām, kas piemīt Latvijai raksturīgu ābolu šķirņu pārstrādes produktiem, un iespējām ar šo produktu palīdzību uzlabot diabēta slimnieku veselību un dzīves kvalitāti.

„Pēc pamatskolas pabeigšanas Suntažu vidusskolā mācības turpināju Siguldas Valsts ģimnāzijā. 11. klasē nolēmu, ka vēlos studēt farmāciju Rīgas Stradiņa universitātē. Man patika dabaszinātnes un vēlējos apgūt radošu profesiju, kas ļautu palīdzēt cilvēkiem, kā arī iedvesmotu un veicinātu personisko izaugsmi,” atceras jaunā zinātniece. No dažādajām karjeras iespējām, ko viņai pavēra augstskolā iegūtais farmaceita diploms, Elīna izvēlējusies tieši zinātni. „Studiju laikā nonācu LOSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā, kur iepazinos ar aizraujošo zinātnes pasauli un sapratu, ka tieši šī ir nodarbošanās, kurai vēlos veltīt savu darba dzīvi. Šo izvēli neesmu nožēlojusi,” par savu ceļu uz zinātnieka profesiju stāsta Elīna Makarova. LOSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā, kur jaunā zinātniece strādā joprojām, tapusi arī viņas doktora disertācija. Tās ietvaros viņa pētījusi gan diabēta vēlīno komplikāciju aizkavēšanas iespējas, gan Latvijā radītā medikamenta mildronāta molekulāros darbības mehānismus skābekļa nepietiekamības apstākļos, aptaukošanās un diabēta gadījumā. Pašlaik viņa kopā ar kolēģiem strādā pie jaunu sirds un asinsvadu zāļu izpētes.

L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” 2011. gada laureāte Baiba Švalbe skolēniem stāstīs par pētniecību kā savu darbu un dzīvesveidu. „Ar tagadējo pieredzi varu teikt, ka man paveicās, kad vidusskolā tiku matemātikas profilklasē, kurā pastiprināti mācīja arī bioloģiju. Pateicoties manam brīnišķīgajam bioloģijas skolotājam un klases audzinātājam, izvēlējos studēt tieši šo jomu, lai gan bija arī citi varianti,” skolas gadus un profesijas izvēli atceras Baiba Švalbe. Pēc studijām Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē viņa LOSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā kopā ar kolēģiem meklē arvien labākas, efektīvākas zāles dažādu neiroloģisko saslimšanu ārstēšanai un pēta smadzenēs notiekošos procesus. Viņas pētījumi paplašinās iespējas nervu sistēmas ārstēšanai, kā arī ļaus uzlabot medikamentu mildronātu. „Aizraujošais pētīšanas gars neļauj apstāties pie sasniegtā,” teic jaunā, taču jau ievērojamus panākumus guvusī zinātniece.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi... Kosmētikas uzņēmums L`Oréal Baltic un UNESCO LNK kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju, kura dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot cilvēku veselību un dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku.