EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
15.05.13.

Pasniegtas Paula Valdena medaļas un prezentēta viņa 150. gadadienai veltīta pastmarka

Foto: Rīgas Tehniskā universitāte

13. un 14. maijā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē notika 8. Paula Valdena organiskās ķīmijas simpozijs, kas nodēvēts par godu izcilajam latviešu izcelsmes ķīmiķim. Simpoziju organizēja Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI) un RTU.

Simpozija laikā notika starptautiski atzītu zinātnieku lekcijas, diskusiju cikli un pētījumu prezentācijas. Tika pasniegtas arī Paula Valdena medaļas, ar kuram apbalvoti vairāki Latvijas ķīmiķi. Paula Valdena medaļu RTU pasniedz ik pēc diviem gadiem ķīmijas un zinātnes vēstures kategorijās – Paulam Valdenam tuvajās zinātniskajās disciplīnās. Paula Valdena 2013. gada medaļas laureāti ir valsts emeritētais zinātnieks Dr. biol. Juris Briedis – par būtisku veikumu zinātņu vēsturē, RTU 150 gadu vēstures izpētē, RTU profesors Dr. habil. sc. ing. Gundars Mežinskis – par nopelniem silikātu, augsttemperatūras un neorganisko nanomateriālu ķīmijas un tehnoloģijas attīstībā, kā arī OSI vadošais pētnieks Dr. chem. Edgars Sūna – par funkcionalizēto starpsavienojumu sintēzi jaunu ārstniecības preparātu radīšanā.

Savukārt 14. maijā notika Latvijas Pasta izdotās Paula Valdena 150. jubilejai veltītās pastmarkas prezentācija un pirmās dienas zīmogošana.

2013. gads Paula Valdena piemiņai ir īpašs, jo UNESCO ir iekļāvusi viņa 150. gadadienu starptautiskajā UNESCO svinamo dienu kalendārā 2012. – 2013. gadam. Pauls Valdens ir viens no ievērojamākajiem 20. gs. pirmās puses ķīmiķiem. Pateicoties viņa zinātniskajai aktivitātei un ilgstošajai ietekmei zinātnē, Valdens iemantojis pasaules mēroga atpazīstamību un, iespējams, ir viens no pasaulē vislabāk pazīstamajiem latviešu izcelsmes zinātniekiem. Paula Valdena lielākie zinātnes sasniegumi ir "Valdena apgriezenības" atklāšana, viņš ir dinamiskās stereoķīmijas un neūdens šķīdumu elektroķīmijas pamatlicējs. Septiņas reizes izvirzīts Nobela prēmijai ķīmijā.