EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
12.05.11.

Pasniegtas 2011. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē”


Šā gada 12. maijā plkst. 13:00 Latvijas Zinātņu akadēmijas Augstceltnē Rīgā, Akadēmijas laukumā 1 tika svinīgi pasniegtas 2011. gada L`ORÉAL Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.
 

„Pasaulei nepieciešama zinātne... Zinātnei nepieciešamas sievietes”. Šī pārliecība kopš 1998. gada vieno L`ORÉAL un UNESCO kopīgā programmā „Sievietēm zinātnē”, kuras mērķis ir atbalstīt izcilas zinātnieces un daudzsološas jaunās pētnieces visā pasaulē. Jau septīto gadu šīs programmas ietvaros L`OREAL Baltic, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (UNESCO LNK) un Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) piešķir Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē”. Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kurā izveidota šāda nacionāla mēroga stipendija zinātnieču atbalstam. Stipendijas Goda Patronese ir bijusī Latvijas prezidente akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.
 

Žūrijas komisija LZA Senāta priekšsēdētāja akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā šogad stipendiju „Sievietēm zinātnē” 4000 latu apmērā piešķīrusi divām Latvijas dzīvības zinātņu un vienai materiālzinātņu pārstāvei.
 

Medicīnas zinātņu doktore Liene Ņikitina-Zaķe, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece un Genoma centra datubāžu daļas vadītāja, L`ORÉAL Latvijas stipendiju “Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu saņems pētījumam „Reimatoīdā artrīta ģenētiskā izpēte Latvijas populācijā.” Projekta mērķis ir pētīt gēnus, kas būtiski ietekmē reimatoīdā artrīta izcelsmi un norisi, kā arī ārstēšanas efektivitāti. Projekta gaitā tiks noteiktas šo gēnu variācijas ar reimatoīdo artrītu slimiem pacientiem un veseliem cilvēkiem, kuri ziedojuši savu DNS zinātniskajai izpētei. Tas palīdzēs gūt padziļinātu priekšstatu par dažādu gēnu nozīmi reimatoīdā artrīta izcelsmē, norisē un medikamentu efektivitātē. Iegūtos rezultātus varēs izmantot ne tikai tālākiem pētījumiem, bet arī klīnikās, lai pieskaņotu reimatoīdā artrīta terapiju konkrētiem pacientiem.
 

Dabaszinātņu maģistrei Baibai Švalbei, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes doktorantei un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas asistentei, L`ORÉAL Latvijas stipendija “Sievietēm zinātnē” piešķirta pētījumam „L-karnitīna nozīme smadzeņu funkcionēšanā”. Pētījuma objekts L-karnitīns, kas tiek plaši lietots kā uztura bagātinātājs, regulē enerģijas avota – taukskābju nogādāšanu šūnu „spēkstacijās” – mitohondrijos. Baiba Švalbe izpētīs samazinātas L-karnitīna koncentrācijas lomu smadzeņu apgādē ar enerģiju. Projekta rezultāti pavērs jaunas iespējas nervu sistēmas slimību ārstēšanai.
 

Dabaszinātņu maģistre fizikā Marija Dunce, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta pētniece, stipendiju “Sievietēm zinātnē” saņems pētījumam „Fāžu pārejas un fizikālās īpašības cietajos šķīdumos uz Na1/2Bi1/2TiO3 bāzes”. Jaunā zinātniece pētīs fizikālo īpašību izmaiņu iespējas, mainot sastāvdaļu koncentrāciju kopā ar kolēģiem radītajā jauno segnetoelektrisko materiālu grupā. Atšķirībā no mūsdienās plaši pielietotajiem segnetoelektriķiem šie jaunie materiāli nesatur svinu, kas atzīts par cilvēku veselībai un apkārtējai videi kaitīgu, vai satur to tikai nelielā koncentrācijā. Pētījums ļaus uzlabot šo materiālu tradicionālās pielietošanas iespējas.


Papildinformācija plašsaziņas līdzekļiem:
Estere Braķe, stipendiju programmas koordinatore
Tālr.: 29122790; e-pasts: estere@latnet.lv