EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
31.01.13.

Latvijas zinātniecēm – 4000 latu stipendija “Sievietēm zinātnē”

Piektdien, 1. februārī Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) tās prezidents Ojārs Spārītis, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) viceprezidents, izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis un L`OREAL Baltic ģenerāldirektors Benuā Žilia (Benoit Julia) parakstīs sadarbības protokolu par 2013. gada L`ORÉAL Latvijas stipendiju “Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

Šogad stipendija “Sievietēm zinātnē” 4000 latu apmērā tiks piešķirta trim Latvijas zinātniecēm, kuras veic pētījumus dzīvības zinātnēs vai materiālzinātnēs. Viena zinātņu doktore vecumā līdz 40 gadiem to saņems zinātnisko pētījumu veikšanai, bet divas doktorantes līdz 33 gadu vecumam – disertācijas izstrādei. Stipendija paredzēta, lai atbalstītu sieviešu iespējas Latvijā veidot karjeru zinātnes jomā un mudinātu jaunās zinātnieces nepamest valsti, tādēļ obligāts nosacījums ir pētījumu veikšana Latvijā. Stipendijas “Sievietēm zinātnē” Goda patronese ir bijusī Valsts  prezidente akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.

Zinātnieču pieteikumus UNESCO LNK Rīgā, Pils laukumā 4-206 pieņems no 4. februāra līdz 14. martam. Tos izskatīs LZA nozīmēti eksperti, bet žūrijas komisija akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā lems par L`ORÉAL stipendijas “Sievietēm zinātnē” piešķiršanu aprīļa sākumā.

Latvijas zinātniecēm starptautiskajā L`ORÉAL-UNESCO sadarbības programmā “Sievietēm zinātnē” (“For Women in Science”) šāda stipendija tiks piešķirta jau devīto gadu. Programma ir dibināta Parīzē 1998. gadā, kad starptautiskais kosmētikas koncerns L`ORÉAL, kura laboratorijās un pētniecības centros 30 zinātnes nozarēs nodarbināti 3676 darbinieki no 60 valstīm, un UNESCO apvienoja spēkus kopīgam zinātnieču atbalstam, lai popularizētu sieviešu sasniegumus zinātnē un mazinātu pastāvošo nevienlīdzību karjeras veidošanas iespējās. Programma “Sievietēm zinātnē” ir sekmīgi izturējusi laika pārbaudi, 15 pastāvēšanas gados  iegūstot augstu prestižu starptautiskajā zinātniskajā sabiedrībā. Tajā atbalstītas jau 1729 zinātnieces vairāk nekā 100 valstīs. Divas no viņām ir kļuvušas par Nobela prēmijas laureātēm jomās, kurās sievietēm tas ir izdevies ļoti reti – medicīnā un ķīmijā.

Iepriekšējais gads L`ORÉAL Latvijas stipendijas “Sievietēm zinātnē” saņēmējām bijis panākumiem īpaši ražīgs. 2012. gada stipendiāte inženierzinātņu doktore Dagnija Loča ir kļuvusi par Rīgas Tehniskās universitātes Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktori. 2012. gadā viņas pētījumā iegūti rezultāti, kas paver daudzsološas perspektīvas dabīgam kaulam tuvu kaulu cementu izstrādē, kas veicinās kaulu atjaunošanos un pakāpeniski organismā izdalīs nepieciešamos medikamentus, samazinot iekaisumu risku pēcoperācijas periodā. 2012. gada stipendiāte Elīna Škapare, kura pēta, kādas veselību veicinošas īpašības piemīt no Latvijai raksturīgām ābolu šķirnēm iegūtiem produktiem, disertāciju jau ir aizstāvējusi – viņai piešķirts farmācijas zinātņu doktores grāds. 2012. gada trešā stipendiāte Ilze Smeltere, kuras pētījuma mērķis ir izveidot jaunu, videi un cilvēkam draudzīgu pjezoelektrisko keramiku, kas varētu kaut daļēji aizstāt līdz šim plaši pielietotos toksisko svinu saturošos pjezomateriālus, ir pabeigusi darbu pie disertācijas un gatavojas to aizstāvēt pavasarī.

OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Maija Dambrova, kura stipendiju “Sievietēm zinātnē” ieguva 2006. gadā, ir ievēlēta par LZA īsteno locekli, bet 2005. gada stipendiāte Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece un LZA korespondētājlocekle Aija Linē ir kļuvusi par vienas no prestižākajām Eiropas zinātnieku asociācijām – Eiropas Zinātņu Akadēmijas (Academia Europaea) locekli.

Plašsaziņas līdzekļu ievērībai
Plašsaziņas līdzekļu pārstāvji ir laipni aicināti piedalīties līguma parakstīšanas pasākumā, kas notiks 1. februārī pulksten 10.00 LZA Augstceltnē Rīgā, Akadēmijas laukumā 1, Senāta zālē 2. stāvā.

Papildinformācija: Estere Braķe, tālrunis: 29 122 790, estere@latnet.lv