EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
16.02.16.

Latvijas Universitātātes Cietvielu fizikas institūtā apskatāma fotoizstāde „Sievietēm zinātnē”

Stipendijas "Sievietēm zinātnē" laureāte Līga Grīnberga. Foto: Linda Brīnums
No 2016.gada10. februāra Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā skatāma ceļojošā fotoizstāde "Sievietēm zinātnē". Gudru sieviešu šarms – tā varētu raksturot šīs izstādes noskaņu. Tās moto ir „Pasaulei ir nepieciešama zinātne. Zinātnei ir nepieciešamas sievietes”. Modeļu lomā iejutušās 32 L'ORÉAL Latvijas stipendijas "Sievietēm zinātnē" laureātes, bet portretu autores ir četras atzītas Latvijas fotogrāfes: Iveta Vaivode, Tatjana Vlasova, Linda Brīnums un Aiga Rēdmane. Izstāde ir apliecinājums tam, ka zinātne un skaistums, sievišķība un panākumi var iet roku rokā.
 
L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm Zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu 11 gados piešķirta jau 33 Latvijas zinātniecēm. Starp dažādu augstskolu un institūtu zinātniecēm, kas šajos gados ieguvušas stipendiju „Sievietēm Zinātnē”, ir sešas LU cietvielu fizikas institūta pētnieces. Šo stipendiju savulaik saņēmušas gan CFI vadošā pētniece un zinātniskā sekretāre Līga Grīnberga, kas stipendiju ieguva 2007. gadā, gan pētnieces Ilze Aulika (2008.), Marija Dunce (2011.) un Ilze Smeltere (2012.), Liāna Širmane (2013.) un Jeļena Miķelsone (2014.).
 
Stipendija „Sievietēm Zinātnē” paredzēta sievietēm, kas veic pētījumus divās plašās zinātnes jomās – dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs. Tās mērķis ir atbalstīt sieviešu iespējas veidot karjeru zinātnē, mudināt zinātnieces veikt savu pētniecisko darbību Latvijā, kā arī iedvesmot un iedrošināt topošās zinātnieces un zinātniekus, kas šodien vēl sēž skolas solā. 
 
Arī šogad līdz 7. martam zinātnieces ir aicinātas pieteikties – konkursa kārtībā vienai zinātņu doktorei vecumā līdz 40 gadiem 6000 eiro vērtā L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm zinātnē” tiks piešķirta iecerēto pētījumu veikšanai, bet divām doktorantēm līdz 33 gadu vecumam – disertācijas izstrādei. Šī ir viena no lielākajām zinātnes atbalsta programmām Latvijā un vienīgā, kas paredzēta īpaši sievietēm. Zinātnieka karjeras sākumposmā sieviešu un vīriešu skaits Latvijā ir līdzīgs, un mūsu valsts lepojas ar vienu no labākajiem sieviešu līdzdalības rādītājiem zinātnē Eiropas Savienībā. Taču, ja runājam par iespējām veidot karjeru zinātnē, Latvijā vērojama tā pati tendence, kas vairumā valstu – jo augstāk pa karjeras kāpnēm, jo sieviešu ir mazāk. Īpaši izteikta šī tendence ir materiālzinātnēs. Plašāka informācija par stipendiju atrodama šeit
 
L`ORÉAL Latvijas stipendija „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālas komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu izveidota starptautiskās L`ORÉAL un UNESCO programmas „For Women in Science” ietvaros. Mūsu valstī stipendiju programma „Sievietēm zinātnē” uzsākta 2004. gadā, bet stipendija pirmoreiz piešķirta 2005. gadā. Žūrijas komisiju, kuras sastāvā ir astoņi ievērojami Latvijas zinātnieki, akadēmiķi, vada akadēmiķis Jānis Stradiņš. Stipendijas „Sievietēm zinātnē” Goda patronese ir akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga.