EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
01.05.16.

Cēsu Pilsētas vidusskolā viesosies zinātnieces

Inese Čakstiņa, "Sievietēm zinātnē" stipendiāte. Foto: Linda Briinums

3. maijā Cēsu Pilsētas vidusskolā ar stāstījumu par zinātnieka profesiju un par ceļu no skolas sola līdz panākumiem zinātnē uzstāsies divas zinātnieces, kuru pētījumi nākotnē palīdzēs ārstiem uzlabot cilvēku veselību un dzīves kvalitāti – bioloģijas zinātņu doktore Inese Čakstiņa un farmācijas zinātņu doktore Līga Zvejniece. Abas pētnieces saņēmušas prestižo L`ORÉAL Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ar UNESCO Latvijas Nacionālā komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu.

Molekulārā ģenētika, cilmes šūnas, šūnu transplantācija, onkoloģija, embrioloģija – L`Oréal Latvijas 2010. gada stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātes, bioloģijas zinātņu doktores Ineses Čakstiņas zinātniskās intereses joma ir ļoti plaša. „Skolā nebiju absolūtā teicamniece un, kā ikviens skolnieks, centos izvēlēties "nesāpīgākos" priekšmetus, ko apgūt padziļināti. Man šāds priekšmets bija bioloģija, kas nāca komplektā ar profilkursu ķīmijā,” zinātniece dalās pieredzē, ar siltiem vārdiem atceroties gan savu bioloģijas, gan ķīmijas skolotāju. „Tieši neredzamā pasaule, kuras pētīšanai nepieciešami mikroskopi un citas metodes, mani ieinteresēja visvairāk. Studējot LU Bioloģijas fakultātes 2. kursā, izvēlējos specializēties molekulārās bioloģijas jomā. Šobrīd, pēc "pasaules klejojumiem" (stažējoties gan Eiropā, gan ASV) un divu laboratoriju izveides esmu ķērusies pie trešās laboratorijas attīstīšanas un vienlaicīgi arī pie jauna pētījumu virziena (krūts vēža šūnas) un savas zinātniskās grupas veidošanas Rīgas Stradiņa Universitātē,” pētniece stāsta par sava ceļa meklējumiem zinātnē.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadošo pētnieci Līgu Zvejnieci, kas L`Oréal Latvijas stipendiju „Sievietēm zinātnē” ieguva 2009. gadā, zinātne vilinājusi jau kopš bērnu dienām. „Bērnībā bieži šķirstīju žurnālu „Veselība”, un, lai gan toreiz daudz ko no tur rakstītā vēl nesapratu, žurnāls manu uzmanību piesaistīja kā magnēts. Zinātniskās pētniecības dzirksts manī dzima Francijas okeanogrāfijas speciālista Žaka Ivo Kusto raidījumu ietekmē – pēc to noskatīšanās mani pārņēma dedzīga vēlme atrasties uz Kusto kuģa un strādāt izcilā zinātnieku komandā,” pirmsākumus savam ceļam uz zinātni atceras Līga. Jau mācoties vidusskolā, viņa brīvdienās strādāja slimnīcā par sanitāri. Studijas Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē bija loģisks šī ceļa turpinājums. Tagad Līga Zvejniece ir piepildījusi savu sapni – viņa strādā izcilā zinātnieku komandā un pati vada vairākus zinātniskus projektus. Okeāna dzīļu vietā viņa pēta ne mazāk interesantos cilvēka nervu sistēmas noslēpumus, meklē zāles nervu saslimšanu un to izraisīto sāpju ārstēšanai, pēta vielas, kas varētu nervus aizsargāt pret bojājumiem, novērst atmiņas traucējumus un pat palīdzēt ātrāk un labāk iemācīties.

Izvēloties savu nākotnes profesiju, skolu jauniešiem ir daudz iespēju iegūt informāciju par to, kā dzīvo un strādā aktieri, dziedātāji, politiķi, biznesmeņi... Uzņēmums L`Oreal Baltic un UNESCO LNK kopā ar Latvijas stipendijas „Sievietēm zinātnē” laureātēm piedāvā paplašināt skolēnu iepazīto profesiju klāstu, pievienojot tam zinātnieka profesiju. Tā dod iespēju atklāt vēl neatklāto, paplašināt cilvēces zināšanas un iespējas, uzlabot mūsu dzīves kvalitāti un padarīt pasauli drošāku, ērtāku un interesantāku.