EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
18.01.13.

Uz Madonu ceļo Ķeguma HES vēsture E.Krauca fotogrāfijās un filmā

Šī gada 23. janvārī Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā notiks ceļojošās izstādes "Ķeguma HES - Latvijas enerģētikas lepnums" atklāšana un filmas "Kā tapa Ķeguma spēkstacija: Kārļa Dumbrāja atmiņas" pirmizrāde. Šim notikumam ir īpaša nozīme - Kārlis Dumbrājs ir madonietis.

Izstāde „Ķeguma HES - Latvijas enerģētikas lepnums” stāsta par UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauto E.Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekciju  "Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. - 1940." Tas ir vēstījums par 20.gadsimta pirmajā pusē Baltijā vērienīgā industriālā objekta celtniecību, vedot skatītāju savdabīgā ceļojumā pagātnē, kad Eiropas enerģētikā sevi pieteica Latvijas flagmanis - Ķeguma spēkstacija.

E.Krauca (1898-1977) entuziasms un profesionalitāte šodien ļauj izjust, kā soli pa solim noritējusi spēkstacijas celtniecība. Fotomākslinieks ir radījis turpat divus tūkstošus izcili uzņemtas fotogrāfijas, atklājot Ķeguma HES būvvietas un Daugavas perspektīvos skatus, kas apliecina varenās un monumentālās būves tapšanas gaitu. Fotogrāfijas sniedz iespēju ieraudzīt arī atsevišķas nozīmīgas inženiertehniskas nianses būves konstrukcijās, ūdenskrātuves dambja izveidē un citur, izceļot būtiskus tehnoloģiskus elementus, ko inženiertehniskie speciālisti vērtē kā unikālus.

Spēkstacijas būvniecībā piedalījās vairāk nekā 5 tūkstoši strādnieku no visas Latvijas. Viņu vidū bija Kārlis Dumbrājs (dz.1918.g.), kurš 1939.gadā montēja divus no trijiem spēkstacijas ģeneratoriem. Latvijas republikas vienaudzis, madonietis, pozitīvisma un optimisma pilnais vīrs Kārlis Dumbrājs, atskatoties uz savu bagāto un garo mūžu, saka: „Es vēl šodien esmu lepns, ka esmu būvējis Ķegumu”.

Madonas muzejā 23.janvārī publiskajā sarīkojumā Ina Lastovecka, Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja vadītāja, iepazīstinās klātesošos ar Ķeguma spēkstacijas celtniecības fotokolekciju un jaunākajiem atklājumiem kolekcijas izpētē, kā arī pasākuma dalībniekiem būs iespēja tikties ar Ķeguma HES celtnieku Kārli Dumbrāju.

Izstādes "Ķeguma HES - Latvijas enerģētikas lepnums" atklāšana notiks Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā (Madonā, Skolas ielā 10a) 23.janvārī plkst. 12.00.

Madonas muzeja apmeklētājiem izstāde būs apskatāma līdz 2.martam. Latvenergo koncerna muzeja speciālisti plāno ar to iepazīstināt arī citu Latvijas pilsētu un novadu kultūras un izglītības iestādes un institūcijas. Ir iecerēts, ka tā aizceļos uz Lietuvu un citām valstīm, apliecinot Latvenergo koncernu kā sociāli atbildīgu uzņēmumu, kurš rūpējas par Latvijas enerģētikas dokumentārā un industriālā mantojuma saglabāšanu nākamībai.

Nododot skatītājiem dokumentālo vēstījumu, Latvenergo koncerns vēlas, lai tas kļūst par Latvijas vēstures un enerģētikas nozares orientieri un izziņas avotu, apliecinot artefaktu un dzīvās vēstures nozīmi cilvēces atmiņas saglabāšanā. Filmā izmantoti Latvijas kinohroniku fragmenti no Latvijas valsts kinofotofonodokumentu arhīva.