EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
09.04.15.

UNESCO Pasaules preses brīvības balva šogad tiks pasniegta Rīgā

Sīrijas žurnālists un cilvēktiesību aktīvists Mazens Dārvišs (Mazen Darwish) izraudzīts par 2015. gada UNESCO/Giljermo Kano Pasaules preses brīvības balvas laureātu. Balvas svinīgā pasniegšanas ceremonija notiks Pasaules preses brīvības dienā, 3. maijā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgā. No 2. maija līdz 4. maijam Rīgā notiks arī Pasaules preses brīvības dienas konference un tematiski paralēlie pasākumi.

M. Dārvišs kā vārda brīvības aizstāvis Sīrijā darbojies vairāk nekā desmit gadu, un šajā ir laikā ir saskāries ar ceļošanas aizliegumiem, atkārtotu brīvības atņemšanu un spīdzināšanu. Kopš 2012. gada februāra M. Dārvišs atrodas ieslodzījumā. Viņš ir sniedzis būtisku ieguldījumu vārda brīvības veicināšanā, tostarp esot Sīrijas Mediju un vārda brīvības centra prezidenta amatā. Viņš ir bijis viens no laikraksta "Balss", kā arī pirmā Sīrijas laikraksta par mediju jautājumiem "Mediju klubs" dibinātājiem un Sīrijas varas iestāžu aizliegta ziņu portāla syriaview.net izveidotājiem.

Balvas laureātu izraudzīja neatkarīga starptautiska žūrija, kurā apvienoti starptautiski atzīti mediju jomas profesionāļi. Laikā no 2008. līdz 2010. gadam UNESCO žūrijā bija iekļauta arī Latvijas žurnāliste Ilze Jaunalksne.

UNESCO Pasaules preses brīvības balva dibināta par godu 1986. gadā nogalinātajam Kolumbijas laikraksta "El Espectador" redaktoram Giljermo Kano Isazam (Guillermo Cano Isaza), kurš bija aktīvs Kolumbijas narkotiku biznesa kritizētājs. Balvas mērķis ir godināt tās personas, organizācijas un institūcijas, kuras ir sniegušas vērā ņemamu ieguldījumu, aizstāvot vai veicinot preses brīvību jebkur pasaulē, īpaši, ja ieguldījums saistījies ar nopietnu risku.

Ik gadu laureāts tiek apbalvots ar naudas balvu 25 000 ASV dolāru apmērā.