EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
28.10.11.

UNESCO aicina pieteikt Latvijas žurnālistus Preses brīvības balvai 2012

 

UNESCO aicina dalībvalstis, reģionālās un starptautiskās, profesionālās un nevalstiskās organizācijas, kas darbojas žurnālistikas nozarē vai jautājumos par vārda brīvību, izvirzīt kandidātus 2012. gada UNESCO Pasaules preses brīvības balvai (UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize 2012).
 
UNESCO ir vienīgā Apvienoto Nāciju aģentūra ar mandātu vārda un preses brīvības aizstāvībā, un šīs balvas mērķis ir godināt tās personas, organizācijas vai institūcijas, kas devušas vērā ņemamu ieguldījumu, aizstāvot vai veicinot preses brīvību jebkur pasaulē, īpaši, ja tas saistīts ar risku brīvībai, veselībai, dzīvībai vai citiem nopietniem apdraudējumiem. UNESCO Pasaules preses brīvības balva ir starptautiska atzinība tiem, kuri izrādījuši rūpes par vārda un informācijas brīvību.
 
2011. gada balvas laureāts ir vairakkārt ieslodzītais Irānas žurnālists Ahmads Zeidabadi (Ahmad Zeidabadi) – bijušais laikraksta „Azad” galvenais redaktors, kurš sadarbojās ar Hamshaharin bāzi Teherānā, BBC pārstāvniecību Persijā un persiešu – angļu ziņu portālu „Rooz”. Ahmads Zeidabadi nemitīgi aizstāvējis žurnālistu tiesības un publicējis neskaitāmas atklātas vēstules, cīnoties par preses un vārda brīvību, cilvēka pamattiesībām un pilsonisko brīvību, kas ir būtiskas sastāvdaļas iecietīgas, atvērtas un demokrātiskas sabiedrības veidošanā.
 
2010. gadā UNESCO Preses brīvības balvu ieguva Monika Gonzalesa Mujika (Mónica González Mujica) – analītiskās žurnālistikas guru no Čīles, kura par to, ka uzdrošinājās analizēt Čīlē notiekošo no tumšās puses, spīdzināta, tiesāta un ievietota cietumā un pēc tā visa joprojām palikusi stingra savā pārliecībā un uzticīga žurnālistikai.
 
Šo balvu pilnā tās nosaukumā dēvē par UNESCO/Guillermo Cano Preses brīvības balvu, jo tā dibināta par godu 1986. gadā nogalinātajam Kolumbijas laikraksta „El Espectador” redaktoram Giljermo Kano Isazam (Guillermo Cano Isaza), kurš bija skaļš Kolumbijas narkobaronu kritizētājs. Ik gadu balvas pasniegšanas ceremonijā tās laureāts tiek apbalvots ar naudas balvu 25 000 ASV dolāru apmērā. 
 
2012. gada balvu pasniegšanas ceremonija, kā ik gadu, notiks Pasaules preses brīvības dienā 3. maijā.
 
Nominācijas UNESCO Preses brīvības balvai iesniedzamas līdz 2012. gada 15. februārim, aizpildot pieteikuma veidlapu un nosūtot to uz e-pastu s.coudray@unesco.org vai pa pastu:
 
UNESCO 
Division for Freedom of Expression, Democracy and Peace
1, rue Miollis
75732 Paris cedex 15 
France 
 
UNESCO Latvijas Nacionālā komisija piedāvā konsultācijas un sadarbību pieteikuma sagatavošanā (Pils laukums 4-206, Rīga, LV-1050, office@unesco.lv, tālr. 67325109).
Papildinformācija un pieteikuma veidlapa pieejama UNESCO mājas lapā internetā.