EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
02.11.20.

UNESCO aicina aktualizēt jautājumus par žurnālistu drošību un preses brīvību

Foto: (c) Pixabay

Atzīmējot Pasaules preses brīvības dienu un Starptautisko dienu nesodāmības izbeigšanai par noziegumiem pret žurnālistiem 9.-10. decembrī notiks tiešsaistes konference.

Laikā, kad pandēmijas radītā nedrošība un neskaidrība par nākotni, satrauc sabiedrību, patiesas informācijas plūsma ir ļoti svarīga. Informēta sabiedrība ir spējīga sekmīgāk ievērot slimības apkarošanai atbilstošu praksi. Sabiedrības informētību var nodrošināt kvalitatīva žurnālistika, tomēr gan pandēmijas radītie izaicinājumi, gan ģeopolitiskā situācija pasaulē vēl lielākiem riskiem pakļauj žurnālistus un apgrūtina viņu darbu. Tādēļ jo īpaši svarīgi atgādināt par brīvas, neatkarīgas preses un žurnālistu drošības aizstāvību.

Lai aktualizētu šos jautājumus 9.-10. decembrī notiks tiešsaistes konference „Journalism without Fear or Favour”, kurā kopīgi tiks atzīmēta Pasaules preses brīvības diena (3. maijs) un Starptautiskā diena nesodāmības izbeigšanai par noziegumiem pret žurnālistiem (2. novembris). Konferences mērķis ir izcelt nepieciešamību iestāties par brīviem, drošiem un neatkarīgiem medijiem un aizstāvēt žurnālistus no nevēlamas kontroles, spiediena un ietekmes. Īpaši svarīgi tas ir pandēmijas un tās seku likvidēšanas laikā, jo brīva prese sekmē krīzes izprašanu un pārvarēšanu. 

Sākotnēji Pasaules preses brīvības dienai veltītā konference bija plānota no šī gada 22. līdz 24. aprīlim Hāgā, Nīderlandē, tomēr, ņemot vērā pandēmijas radītos ierobežojumus, tā notiks virtuāli, konferencei īpaši radītā platformā, kura centīsies digitālajā vidē radīt klātesamības sajūtu. Digitālajā platformā dalībniekiem būs pieejamas dažādas tiešsaistes aktivitātēs, savukārt ikviens interesents bez reģistrēšanās varēs sekot līdzi konferences norisēm sociālajos tīklos YouTube, Twitter un Instagram. Šāds formāts konferenci padarīs iekļaujošāku un pieejamāku, pulcējot žurnālistus, mediju uzņēmumus, cilvēktiesību aizstāvjus, tiesu varas pārstāvjus, politikas veidotājus un nevalstiskās organizācijas kopā ar globālo kopienu, kas aktīvi varēs piedalīties tiešsaistē.

Konferences norise tiks organizēta 15 sesijās, kurās tiks pārrunāti tādi jautājumi kā Covid-19 ietekme uz mediju ilgtspējību, jauna veida uzbrukumi žurnālistiem un dzimuma loma tajos, mediju dažādības veicināšana, izaicinājumi tiešsaistes satura regulēšanā un nesodāmības novēršana par noziegumiem pret žurnālistiem.

Konferences laikā žurnālistu drošības un nesodāmības izbeigšanas jautājumam tiks veltīta atsevišķa sesija „Strengthening investigations and prosecutions to end impunity for crimes against journalists”, kurā tiks prezentētas vadlīnijas prokuroriem par noziegumu un uzbrukumu pret žurnālistiem izmeklēšanu un vainīgo saukšanu pie atbildības.

Dalība konferencē ir bez maksas, bet vietu skaits ir ierobežots.

Aktuālā informācija un reģistrācija konferencei pieejama: https://en.unesco.org/commemorations/worldpressfreedomday.

Starptautisko dienu nesodāmības izbeigšanai par noziegumiem pret žurnālistiem atzīmē kopš 2014. gada, pieminot divu franču žurnālistu slepkavību 2013. gada 2. novembrī Mali. Diena mudina valstis darīt visu iespējamo, lai novērstu vardarbību pret žurnālistiem un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, un sauktu pie atbildības par pret viņiem vērstiem noziegumiem. Tāpat diena aicina veicināt žurnālistiem drošu un labvēlīgu vidi, lai viņi varētu veikt savu darbu neatkarīgi un bez nepamatotas iejaukšanās.

Mediju brīvība un žurnālistu drošība ir Latvijas ārpolitikas prioritāte cilvēktiesību jomā. Kopā ar partnervalstīm, Latvija regulāri aktualizē mediju brīvības un žurnālistu drošības jautājumus starptautiskajās organizācijās (ANO, EDSO, Eiropas Padome), kā arī aktīvi iesaistās Globālās mediju brīvības koalīcijas darbā. Latvija sniedz arī praktisku ieguldījumu žurnālistu drošības situācijas  uzlabošanai – tā, piemēram, Latvijas valdība piešķīrusi 51 700 eiro, lai nodrošinātu rehabilitējamo Baltkrievijas žurnālistu uzņemšanu, sniegtu žurnālistiem psiholoģisko atbalstu un veiktu apmācības par drošību.