EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
29.01.13.

Pasaules radio dienā UNESCO aicina izcelt radio nozīmi sabiedrībā

13. februāris pēc UNESCO dalībvalstu iniciatīvas tiek atzīmēts kā Pasaules radio diena (World Radio Broadcasting day), un UNESCO aicina medijus, organizācijas, skolas, pašvaldības u.c. visā pasaulē rīkot pasākumus sadarbībā ar vietējiem nācionālajiem un reģionālajiem radio. UNESCO aicina pašus radio pārraidīt raidījumus un diskusijas, pievēršoties tematiem par radio lomu sabiedrības attīstības, informācijas apmaiņas un nodrošināšanas procesos un sabiedrības zināšanu līmeņa celšanā, atcerēties sava radio izveidošanu un notikumus tā pirmajos darbības gados – kā radio attīstījies, kā mainījies, kādi ir tā izaicinājumi šodien.

Savas aktivitātes ikviens var reģistrēt un ar citiem visā pasaulē plānotiem pasākumiem iepazīties Pasaules radio dienas kartē.

“Radio, turpinot pielāgoties digitālā laikmeta prasībām, joprojām ir medijs, kas var sasniegt visplašāko auditoriju gan tradicionālā formātā, gan caur mūsdienu tehnoloģiskajām formām un ierīcēm. Šis daudzfunkcionālais medijs nodrošina iespēju ikvienam iesaistīties diskusijās par tematiem, kas viņiem ir svarīgi. Radio ir vispiemērotākais medijs, lai glābtu dzīvības, piemēram, dabas vai cilvēces katastrofu laikā. Radio ir svarīga loma sabiedrības saliedēšanā, zināšanu apmaiņas procesos un informācijas nodrošināšanā, un Pasaules radio diena ir brīdis arī pašiem radio visā pasaulē vēlreiz atgādināt un apzināties savu virsuzdevumu,” stāsta UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) ģenerālsekretāra p.i. Baiba Moļņika.

Diskusija par Pasaules radio dienas pasludināšanu 13. februārī tika aizsākta UNESCO 36. Ģenerālās konferences laikā 2011. gadā. To ierosināja Spānijas akadēmijas radio. UNESCO dalībvalstis bija vienisprātis – radio ir viens no tiem medijiem, kur skan visvairāk pasaules valodu, un tas veicina valodu daudzveidības saglabāšanu. Radio ir arī būtisks līdzeklis visā pasaulē, kas veicina sabiedrības izglītošanos, informācijas apmaiņu un nodrošina informācijas pieejamību visplašākajai auditorijai.

Kopš pirmā radio raidījuma pirms vairāk nekā 100 gadiem radio ir arvien pierādījis sevi kā spēcīgs informācijas avots, kas spēj mobilizēt vai novērst sociālas, politiskas un ekonomiskas pārmaiņas un noteikt prioritātes sabiedrības ikdienā. Radio ir medijs, kas sasniedz visplašākās publikas visā pasaulē, un jauno tehnoloģiju laikmetā tas ir visplašāk pieejamais medijs, iespaidīgs komunikācijas instruments. Īpaša nozīme tieši radio kā medijam ir ārkārtējas situācijas, piemēram, dabas katastrofas. Ar tā palīdzību iespējams sasniegt visattālākos nostūrus un mobilizēt cilvēkus katastrofu novēršanai vai iespējamo seku samazināšanai. Radio ir piemērotākā platforma vārda brīvības izpausmēm, savstarpējās cieņas un daudzkultūru izpratnes veicināšanai.

13. februāris kā Pasaules radio dienas datums izvēlēts tāpēc, ka 1946. gada 13. februārī tika dibināts Apvienoto Nāciju radio.

Vairāk informācijas par Pasaules radio dienu.

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālrunis: 29109268
E-pasts: liene@tels.lv