EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi

Projekts BALTIJAS CEĻA STĀSTI veltījums 25. gadadienai

PROJEKTA APRAKSTS

Šogad aprit 25 gadi kopš pasaulē plaši izskanēja informācija par 1989. gada 23.augustā organizēto Baltijas ceļu – unikālu un mierīgu masu demonstrāciju, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi caur trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības.

Baltijas ceļa dokumentāro mantojumu veido vērtīgs dokumentu arhīvs, kas ir saistīts ar šo vēsturisko notikumu. Nozīmīgākie dokumenti par Baltijas ceļa organizēšanu 2009. gadā tika iekļauti UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotā nominācijā „Baltijas ceļš - cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.

Baltijas ceļš ir nozīmīgs kolektīvās atmiņas veidotājs, vienojot vairāk nekā miljons dažādu cilvēku arī viņu atmiņās un sajūtās par notikumiem trijās Baltijas valstīs. Šo vēstures notikumu iezīmē ne vien personīgās tā dalībnieku atmiņas, bet arī jauniešu stāsti, piemēram, par vecvecākiem, kuri ar savu roku siltumu un ticību par brīvu un neatkarīgu valsti saviem mazbērniem stiprināja kopīgo baltiešu brīvības simbola ķēdi.

Atzīmējot Baltijas ceļa 25. gadadienu, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, īsteno projektu „Baltijas ceļa stāsti” ar mērķis veicināt sabiedrības izpratni par Baltijas ceļa notikumiem caur dzīvo vēsturi – Baltijas valstu iedzīvotāju stāstiem. Apkopotie stāsti būs pieejami interneta platformā www.thebalticway.eu, kur visa gada garumā ikviens sociālo tīklu lietotājs caur savu lietotāja profilu varēs pievienoties virtuālajam Baltijas ceļam, iesaistīties daudzveidīgās virtuālās sociālo tīklu aktivitātēs, iegūt aktuālo informāciju par Baltijas ceļa 25. gadadienas aktivitātēm un projektu, kā arī publicēt savu Baltijas ceļa stāstu.

Visi projekta laikā pēc speciāli izstrādātas formas dokumentētie stāsti tiks apkopoti Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītā kolekcijā, kas kā zīmīga mantojuma daļa glabāšanai tiks nodota Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. 25 spilgtākie stāsti Latvijā, Lietuvā un Igaunijā tiks apkopoti Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītā publikācijā. Lai veicinātu kvalitatīvu materiālu apkopošanu, projektā līdzdarbosies Latvijas un ārvalstu eksperti, lai sniegtu metodiskus padomus liecību apzināšanā un dokumentēšanā.


PROEKTA LAIKĀ PLĀNOTĀS AKTIVITĀTES

- Projekta „Baltijas ceļa stāsti” atklāšanas konference;
- Metodiska materiāla izstrāde un popularizēšana par Baltijas ceļa atmiņu un pieredzes stāstu apkopošanu un dzīvās vēstures liecību dokumentēšanu;
- Starptautiska un nacionāla mēroga pieredzes apmaiņas semināri un tikšanās par Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītām tēmām un stāstu apkopošanu;
- Atmiņu stāstu kolekcijas veidošana Latvijas Nacionālajā vēstures muzeja krājumam;
- Apkopoto atmiņas stāstu publicēšana virtuālā vietnē www.thebalticway.eu un īpašas gadadienai veltītas publikācijas veidošana, kurā iekļauti 25 spilgtākie atmiņu stāsti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas;
- Virtuālā Baltijas ceļa veidošana un daudzveidīgas aktivitātes sociālajos tīklos un sadarbības partneru interneta vietnēs;
- Baltijas valstu skolu pašpārvalžu līderu forums „Ejam tālāk pa Baltijas ceļu”, kurā tiks pārrunāta kopīgā vēsture un izvērtētas īstenotā projekta aktivitātes sociālajos tīklos.

PROJEKTĀ AICINĀTS PIEDALĪTIES IKVIENS!
Projekta aktivitātēs iesaistīties aicinātas izglītības iestādes, augstākās izglītības iestādes, bibliotēkas, muzeji un kolekciju glabātāji, organizācijas, kas darbojas ar diasporām, individuāli interesenti, kā arī Baltijas ieinteresētās institūcijas, sociālo tīklu lietotāji un sabiedrība kopumā.
KO VAR GŪT PROJEKTA LAIKĀ?
Projekta laikā tiks veicināta sabiedrības izpratne par Baltijas ceļa notikumiem pirms 25 gadiem. Iesaistītie sadarbības partneri un institūcijas projekta laikā varēs papildināt zināšanas un pieredzi darbā ar dzīvās vēstures apzināšanu, veicinot novadpētniecības attīstību reģionos un vienlaikus aktualizējot arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kolektīvo vēsturi un tās vienojošās idejas. 25 spilgtākie stāsti tiks publicēti Baltijas ceļam veltītā publikācijā, kā arī saglabāti Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcijas arhīvā, kur turpmāk būs pieejami kā dokumentēta dzīvās vēstures liecība par 1989. gada Baltijas ceļa notikumiem.

STĀSTU IESŪTĪŠANA

Ikviens aicināts dokumentēt un iesūtīt savu stāstu, vadoties pēc izstrādātās BALTIJAS CEĻA STĀSTU formas. Stāstus sākot no aprīļa līdz oktobrim var sūtīt uz e-pastu programmas@unesco.lv, kā arī pa pastu.

Sākot maija stāstus ikviens varēs iesūtīt arī interneta platformā www.thebalticway.eu

Augustā īpaši aicināsim ikvienu Baltijas ceļa idejas atbalstītāju iestāties virtuālajā Baltijas ceļā, autorizējoties caur sociālo tīklu lietotāja profilu.
Šajā interneta vietnē varēs uzzināt par aktualitātēm saistībā ar Baltijas ceļa 25. gadadienu, projektu „Baltijas ceļa stāsti”, kā arī iesaistīties citās daudzveidīgās aktivitātēs.
Seko jaunumiem un pievienojies virtuālajam Baltijas ceļam www.thebalticway.eu jau tagad!

Projekta sadarbības partneri un atbalstītāji.