EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
18.03.19.

Latvijas Centrālās Padomes Memorandam aprit 75. gadadiena

Foto: UNESCO LNK arhīvs.

2019. gada 17. martā apritējusi 75. gadadiena, kopš tika parakstīts Latvijas Centrālās Padomes Memorands. Tā oriģināls iekļauts UNESCO  programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālais saraksts šobrīd ietver dokumentu, kuru iespējams ieraudzīt, aptaustīt un izlasīt. Memorands ir unikāls un valstiski nozīmīgs dokuments, kurā politiskie  un kultūras darbinieki deklarēja nepieciešamību nekavējoties atjaunot  Latvijas Republikas faktisko suverenitāti un izveidot Latvijas valdību.

Kā vēsta nominācijas apraksts vietnē “UNESCO Latvijas dārgumi”: “No tā šķiļas apdullinoša patiesība: nevienai totalitārajai varai nav bijušas svarīgas pakļauto tautu intereses. Tām bija nepatīkama arī Latvijas Centrālās padomes darbība un šis dokuments. To centās iznīcināt un nepieminēt. Taču Memoranda oriģināls nav zudis. Tas bija paslēpts Rīgā kādā dzīvoklī zem grīdas dēļiem, kur to 2001. gadā atrada, veicot remontdarbus. Šajā dzīvoklī bija pierakstīta Lāčplēša Kara ordeņa kavaliere un nacionālās pretošanās dalībniece Valija Vaščuna–Jansone, kuras vīrs inženieris Vilhelms Jansons ir atrodams Memoranda parakstītāju vidū. Tikai pateicoties laimīgai apstākļu sakritībai, Memorands ir nonācis līdz mūsdienām tik labi saglabājies. Tikai pateicoties Memorandam, ir vēlreiz apstiprinājusies cilvēces neizsīkstošā vēlme vienmēr būt brīvai un neatkarīgai.”

Aicinām ikvienu izzināt šo mantojumu, ielūkojoties tiešsaistes lapā http://latvijasdargumi.unesco.lv/lv/informacija-par-objektu/nacionali-noverteti-objekti/latvijas-centralas-padomes-memorands-riga-1944-gada-17-marts/, kā arī izmantot iespēju par šo dokumentāro mantojumu runāt vēstures stundās.

LCP Memoranda tekstu, kurā var aplūkot  visu 189 parakstītāju vārdus, rosinot jauniešus pētīt savas ģimenes,  paziņu vai novadnieku saistību ar Memoranda parakstītājiem, iespējams izpētīt te: http://atmina.unesco.lv/upload/lcp_memorands_lv.pdf

LCP Memoranda teksti latviešu, angļu, franču, krievu un vācu valodās  pieejami šeit: http://atmina.unesco.lv/page/memoranda_teksts_tulkojumi.

Informāciju sagatavoja:
Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante