EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
30.04.15.

Latvija uzņem UNESCO Pasaules preses brīvības dienas pasākumus

No 2. līdz 4. maijam Rīgā norisināsies Pasaules preses brīvības dienas pasākumi, kas ir viena no lielākajām un pasaulē visplašāk atzīmētajām Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) iniciatīvām. Šajās dienās Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks starptautiska konference par preses un vārda brīvības aktualitātēm „Lai žurnālistika plaukst! Ceļā uz labākām reportāžām, dzimumu līdztiesību un mediju drošību digitālajā laikmetā”. Konferenci atklās UNESCO ģenerāldirektore Irina Bokova, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un kultūras ministre Dace Melbārde.

Šī gada Pasaules preses brīvības dienas konferences vadmotīvs ir vārda brīvība digitālā laikmetā. Konferencē īpaša uzmanība ir pievērsta kvalitatīvai pētnieciskajai žurnālistikai un redakcionālai neatkarībai, mediju darbinieku digitālajai drošībai, sieviešu lomai un atspoguļojumam mediju vidē un inovatīvajai žurnālistikai. Notiks mediju ekspertu diskusija par izaicinājumiem žurnālistiem pasaules „karstajos punktos”, kurā ar savu pieredzi dalīsies arī Latvijas izcelsmes žurnālists Pēteris Greste (Peter Greste).

Konferencē piedalīsies vairāk nekā 400 dalībnieku, tostarp pasaules vadošo mediju, starptautisko organizāciju, akadēmisko institūciju un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Pasākumi norisināsies arī Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā.

Pasaules preses brīvības dienas ietvaros notiks Giljermo Kano (Guillermo Cano) Pasaules preses brīvības balvas pasniegšanas ceremonija aizvadītā gada izcilākajam preses brīvības aizstāvim – Mazenam Dārvišam (Mazen Darwish), Sīrijas žurnālistam un juristam, kurš, neskatoties uz ilgstošo ieslodzījumu, apņēmīgi turpina aizstāvēt vārda brīvības ideālus. Pasaules preses brīvības balvas pasniegšanas ceremonijas dalībniekus uzrunās Valsts prezidents Andris Bērziņš, un ceremonijā piedalīsies Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.
Saskaņā ar ANO Ģenerālās asamblejas lēmumu 3. maijs ir pasludināts par Pasaules preses brīvības dienu ar mērķi veicināt preses un vārda brīvības ievērošanu un veicināšanu pasaulē. Kopš 1993. gada UNESCO ik gadu organizē Pasaules preses brīvības dienas pasākumus, kuru galvenais nolūks ir sekmēt un aizstāvēt brīvu, plurālistisku un neatkarīgu preses darbu visā pasaulē.

Par godu 2015. gada Pasaules preses brīvības dienai Latvijas Pasts ir izdevis īpašu piemiņas pastmarku.
Pasaules preses brīvības dienas konference šogad norisinās Latvijai simboliskā laikā – Latvijas Neatkarības atjaunošanas deklarācijas 25. gadadienā un Latvijas pirmās prezidentūras Eiropas Savienības Padomē laikā.

Latvija ir vienmēr aktīvi aizstāvējusi vārda un mediju brīvību, neatkarīgu un kvalitatīvu mediju attīstību. 2015. gada 11. februārī publicētajā organizācijas „Reportieri bez robežām” Pasaules preses brīvības indeksā Latvija ierindota 28. vietā no kopumā 180 valstīm. Šobrīd Latvija ir ANO Cilvēktiesību padomes un Koalīcijas par interneta brīvību dalībvalsts. 

Papildu informācija.

#WPFD2015
#KeepSpeechFree
#PressFreedom too