EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
04.05.15.

Kultūras ministre Pasaules preses brīvības dienā uzsver atbildību par vārda brīvību

Foto: Kristaps Purmalis | Ārlietu ministrija

3. maijā UNESCO Pasaules preses brīvības dienai veltītās konferences atklāšanā kultūras ministre, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas prezidente Dace Melbārde uzsvēra vārda brīvības ciešo saikni ar mediju un mediju lietotāju atbildību.

„Līdz ar straujo tehnoloģiju attīstību un tās līdzi nesto milzīgo informācijas apjomu ik dienas pārliecināmies, ka mūsu brīvība un mūsu vērtības ir rūpīgi jāsargā un jākopj. Vārda brīvība ir arī liela atbildība. Šī atbildība skar ikvienu – politiķus, iestādes, medijus, sabiedrību, katru no mums, bet sevišķi liela nozīme ir mediju atbildībai,” savā uzrunā uzsvēra kultūras ministre.

Dace Melbārde uzrunā atsaucās uz notikumiem pirms 25 gadiem, kad, filmējot notikumus barikāžu laikā, gāja bojā operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne. Tāpat ministre minēja vairākus citus piemērus no visas pasaules, kad žurnālisti zaudējuši dzīvību, smagi ievainoti vai atrodas apcietinājumā politisku iemeslu dēļ, jo palikuši uzticīgi patiesībai un turpinājuši atsevišķiem politiķiem vai režīmiem netīkamus pētījumus. Zīmīgi, ka UNESCO Giljermo Kano Pasaules preses brīvības balva šogad piešķirta sīriešu žurnālistam un cilvēktiesību aktīvistam Mazenam Dārvišam (Mazen Darwish), kurš kopš 2012. gada atrodas ieslodzījumā.

Ministre atzīmēja arī Dziesmu un deju svētku nozīmi Latvijas sabiedrības saliedēšanā un nacionālās identitātes stiprināšanā, kā arī Latvijas neatkarības atjaunošanā. Kā spilgtu cilvēka iekšējās brīvības izpausmes piemēru ministre minēja Baltijas ceļu un „dziesmoto revolūciju”, uzsverot, ka dziedāšana ir bijis likumīgs izteiksmes brīvības veids laikā, kad vārda brīvība bija ierobežota vai aizliegta.

Ministre savā uzrunā atgādināja arī visu Eiropas Savienības dalībvalstu kultūras ministru vienoto nostāju vārda brīvības jautājumos 2015. gada janvārī, kad pēc teroristu uzbrukuma žurnāla Charlie Hebdo redakcijai Parīzē Eiropas Savienības dalībvalstu kultūras ministri nāca klajā ar kopīgu paziņojumu vārda un mākslinieciskās izteiksmes brīvības atbalstam.

Savukārt pirmdien, 4. maijā kultūras ministre tikās ar UNESCO ģenerāldirektori Irinu Bokovu, lai pārrunātu jautājumus, kas skar mediju politiku, sabiedrības integrāciju un starpkultūru dialogu, kā arī UNESCO mantojuma programmu attīstību.

Informāciju sagatavoja:
Dagnija Grīnfelde
Kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
67330202
Dagnija.Grinfeldekm.gov.lv