EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
31.01.13.

Ķeguma HES vēsturiskās fotogrāfijas Pasaules digitālajā bibliotēkā

UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā 2009. gadā iekļautās E. Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcijas „Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. 1940.” ir pieejama Pasaules digitālajā bibliotēkā, veicinot Latvijas un Latvenergo vārda atpazīstamību pasaules kultūrtelpā.

Eduarda Krauca (1898–1977) fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija „Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. – 1940.” ir viena no četrām UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautajām dokumentārā mantojuma vērtībām. E. Krauca kolekcija ir vēstījums par 20. gadsimta pirmajā pusē Baltijā vērienīgā industriālā objekta celtniecību, vedot skatītāju savdabīgā ceļojumā pagātnē, kad Eiropā sevi pieteica Latvijas enerģētikas flagmanis – Ķeguma spēkstacija. E. Krauca entuziasms un profesionalitāte šodien ļauj izjust, kā soli pa solim noritējusi spēkstacijas celtniecība. Fotomeistars ir radījis turpat 2 tūkstošus izcili uzņemtu fotogrāfiju, atklājot Ķeguma HES būvvietas un Daugavas perspektīvos skatus, kas apliecina varenās un monumentālās būves tapšanas gaitu. Fotogrāfijas sniedz iespēju ieraudzīt arī atsevišķas nozīmīgas inženiertehniskas nianses būves konstrukcijās, ūdenskrātuves dambja izveidē un citur, izceļot būtiskus tehnoloģiskus elementus, ko inženiertehniskie speciālisti vērtē kā unikālus.

Pasaules digitālo bibliotēku (World Digital Library, www.wdl.org) radījusi Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Kongresa bibliotēka sadarbībā ar UNESCO un partneriem daudzās valstīs. Tā ir starptautiska elektroniskā bibliotēka, kas izveidota ar mērķi sniegt kvalitatīvu informācijas resursu pedagogiem, skolēniem, zinātniekiem un pārējiem interesentiem. 2012. gadā internetvietni www.wdl.org ir apmeklējuši vairāk nekā 5 miljoni interesentu. Pasaules digitālajā bibliotēkā ir iespēja iepazīties ar nozīmīgām kultūras vēstures liecībām: manuskriptiem, kartēm, retām grāmatām, mūzikas partitūrām, ierakstiem, filmām, fotogrāfijām, zīmējumiem u. c. Patlaban Pasaules digitālajā bibliotēkā ir pieejami turpat 7 tūkstoši nozīmīgāko kultūras vēstures liecību no daudzām pasaules valstīm: Brazīlijas, Lielbritānijas, Ķīnas, Ēģiptes, Japānas, Francijas, Krievijas, Saūda Arābijas, ASV, Irākas, Izraēlas, Mali, Meksikas, Nīderlandes, Kvatara, Serbijas, Slovākijas, Dienvidāfrikas, Zviedrijas, Latvijas u. c. Tematiski dokumentārā mantojuma vērtības aptver visdažādākās nozares. Visplašāk pārstāvētā sadaļa ir vēstures un ģeogrāfijas pieminekļi (5038), tad mākslas vērtības (1801), sociālo zinātņu un reliģijas vēstures pieminekļi. Tehnoloģiju artefaktu sarakstā ietverti 458 objekti. Ķeguma HES 20 vēsturiskie attēli pieejami līdzās visdažādāko pasaules tautu, nāciju sasniegumiem no viduslaiku pilsētu militāro nocietinājumu būvēm, akveduktiem un dzelzceļa būvēm līdz dokumentālos kino kadros iemūžinātiem pasaules aeronautikas sasniegumiem.


Lai iepazīstinātu interesentus ar E. Krauca Ķeguma spēkstacijas celtniecības fotogrāfijām, Latvenergo koncerna Enerģētikas muzejs ir sagatavojis starptautisku ceļojošo izstādi “Ķeguma HES – Latvijas enerģētikas lepnums”. Izstāde laikā no 23. janvāra līdz 24. februārim skatāma Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā. Tālāk tā dodas ceļā uz Latvijas pilsētu un novadu kultūras un izglītības iestādēm, atmiņas institūcijām, kā arī uz Lietuvu un citām valstīm. 

Piedāvājam iespēju pieteikties, lai ceļojošo izstādi eksponētu arī savā izglītības, kultūras iestādē, atmiņas institūcijā, uzņēmumā vai citviet. Kontakttālrunis: 26303292,  e-pasts: muzejs@latvenergo.lv

Informāciju sagatavoja:
Ina Lastovecka,
Latvenergo koncerna
Enerģētikas muzeja vadītāja