EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
21.10.11.

Enerģētikas muzejs – UNESCO kartē

Ivita Bidere, AS “Latvenergo” preses sekretāre

Rudenī vērojama sabiedrības dalīšanās divās daļās – tie, uz kuriem skolas sākums attiecas tiešā veidā, un tie, kuriem ar skolu un izglītošanos vairs nav nekāda sakara. Bet liela taisnība ir teicienam, ka jāmācās ir visu mūžu – sekot šim principam nozīmē ne tikai sēdēt skolas vai universitātes solā, bet arī meklēt izglītības iespējas ārpus šīm iestādēm. 
 
Viena no tādām iespējām ir muzeju apmeklējums un ne tikai Muzeju naktī. Enerģētikas muzejs Ķegumā – omulīga ēka pie paša HES – glabā unikālu Eduarda Krauca fotokolekciju, kas kā viena no mūsu valsts vērtībām ir iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā kā līdz šim Eiropas mērogā vienīgā zināmā kāda būvobjekta tik vērienīga fotodokumentācija. 1736 stikla plašu kolekcija ir unikāls vēsturiskā notikuma – Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaitas no 1936. līdz 1940.g. atainojums un fotogrāfa E. Krauca profesionālās darbības izcils piemērs. Šo gadu laikā fotogrāfs ik nedēļu dokumentēja celtniecības gaitu, un mēs esam liecinieki, kā no pirmā pagaidu koka tilta cauri smalku būvrežģu ritmam top pirmā Latvijas valsts spēkstacija. Kolekcijas mērogu un vērtību apzināt ir palīdzējis izcilais Latvijas fotovēsturnieks Pēteris Korsaks.
 
Šogad E. Krauca fotokolekcijas vārds no jauna izskanēja saistībā ar 20. gadadienu kopš Latvija ir pievienojusies UNESCO. Veselas nedēļas garumā tika atzīmēti un īpaši izcelti notikumi, vietas un kultūras vērtības, kas nes šīs starptautiskās organizācijas vārdu.
 
„Mums jābūt lepniem par savu mantojumu, kas ir ievērojams pasaules kontekstā, un pēc iespējas jāatgādina par šīm pērlēm sabiedrībai – UNESCO nedēļa apliecināja, ka nav mazu tautu vai kultūru. Krauca kolekcija ir ne tikai AS „Latvenergo”, bet visas Latvijas un Eiropas lepnums, jo tā vēsta par kādu citu mūsu nacionālo vērtību – Ķeguma HES, kas bija sava laika valsts un tautas pašapziņas simbols”, stāsta Ina Lastovecka, Enerģētikas muzeja vadītāja.
 
UNESCO savā darbībā apvieno trīs svarīgus vārdus, bez kuriem nav iedomājama neviena sevi cienoša nācija – izglītība, zinātne un kultūra. Enerģētikas muzeja speciālisti UNESCO nedēļas ietvaros ir izstrādājuši izglītojošu programmu skolēniem „Ķeguma spēkstacijas būvgaita caur Eduarda Krauca fotoobjektīvu”. Muzeja radītā izglītības programma iepazīstina ne tikai ar foto attēliem, bet sniedz arī ieskatu fotogrāfijas attīstības, Ķeguma HES, tātad arī Latvijas valsts, vēsturē, aicinot gūt zināšanas, kas nav rodamas tikai skolas solā. Savukārt dokumentālais materiāls, kas ir samontēts no 1936. līdz 1940. g. kinožurnāliem „Latvijas skaņu hronika”, atspoguļo Ķeguma HES celtniecības gaitu no 1937. līdz 1940. g. Šos vēsturiskos kadrus ir filmējis operators E. Kraucs, un patlaban unikālais kinomateriāls atrodas Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvā.
 
Informācijai:
Izglītības programmai „Ķeguma spēkstacijas būvgaita caur Eduarda Krauca fotoobjektīvu” var pieteikties www.latvenergo.lv sadaļā „Enerģētikas muzejs”, aizpildot ekskursijas pieteikuma formu un piezīmēs norādot: „Programma”
 
Programmu piedāvājam:
Enerģētikas muzejā  Ķeguma novadā, Ķeguma prospektā 7/9,  tālrunis 27897835
Enerģētikas muzeja krātuvēs Rīgā, Andrejsalā, Andrejostas ielā 8, tālrunis 29150614, e-pasts muzejs@latvenergo.lv
 
Lūdzam pieteikties 3 dienas pirms plānotā apmeklējuma.
Nodarbība ir bezmaksas.