EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
17.04.19.

UNESCO nekavējoties uzsāk kaitējuma novērtējumu Francijas Parīzes Dievmātes katedrāles saglabāšanai

Foto: UNESCO arhīvs.

“Mums visiem sažņaudzas sirds, lūkojoties uz postījumiem, ko radījusi uguns, vēsturiskajai Parīzes Dievmātes katedrālei,” tā sacīja UNESCO ģenerāldirektore Odrija Azulē (Audrey Azoulay), noraugoties uz 15. aprīļa nakts notikumiem Parīzē. Katedrāle ir daļa no Pasaules mantojuma vietas “Parīze, Sēnas krasti”, kas iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā 1991. gadā, ietverot tiltus, piestātnes, Sēnas upes krastus un pilsētas vēsturisko daļu.

“Parīzes Dievmātes katedrāle sevī nes vēsturiski, arhitektoniski un garīgi īpašas nozīmes universālo vērtību. Vienlaikus tā ir arī literārā mantojuma piemineklis, unikāla vieta kolektīvajā iztēlē. Tas nav tikai Francijas, bet gan visas cilvēces mantojums. Dramatiskie notikumi atgādina mums mantojuma spēku, kas spēj mūs savstarpēji vienot. To varam teikt, jo saņemam atbalstu no visas pasaules,” sacīja UNESCO ģenerāldirektore Odrija Azulē, nekavējoties pievienojoties Francijas iestādēm notikuma vietā.

Katedrāle tiek uzskatīta par labāko franču gotiskās arhitektūras piemēru, pateicoties inovatīvajam ribu velvju izmantojumam un stiprinājumiem, vitrāžas rozetēm un skulpturālajiem ornamentiem. Baznīcas būvniecība aizsākās 1160. gadā un turpinājās vairāk nekā gadsimtu.

UNESCO ģenerāldirektore paziņoja, ka pēc iespējas drīz tiks veikts kaitējuma novērtējums: “UNESCO ir ar Franciju, lai aizsargātu un saglabātu šo nenovērtējamo mantojumu. Jau esam sazinājušies ar ekspertiem un esam gatavi nosūtīt ārkārtas misiju, lai novērtētu kaitējumu, pasargātu to, kas vēl ir pasargājams un plānotu tālākos īstermiņa un vidēja termiņa pasākumus.”

Kaitējuma novērtējums tiks veikts sadarbojoties attiecīgajām institūcijām, tostarp valsts un vietējām iestādēm, vietas apsaimniekotājiem un baznīcas institūcijām, lai izstrādātu rīcības plānu, novērstu turpmāku teritorijas pasliktināšanos un atgūtu pēc iespējas vairāk oriģinālu elementu.

VIDEO: https://en.unesco.org/vef/load/209a7ef427f0dc607ead33c16932e770?width=696&height=363

Informāciju sagatavoja:
Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante