EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
21.06.13.

UNESCO LNK: Mūsu pienākums ir uzturēt un saglabāt savu kultūras un dokumentāro mantojumu

“Rīgas pils ir daļa no Rīgas vēsturiskā centra, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, un tas ir mūsu pienākums to uzturēt un saglabāt,” komentējot ugunsgrēku, kas aizvadītajā naktī norisinājies Rīgas pilī, un ar to saistītās diskusijas, norāda UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) p.i. Baiba Moļņika.

Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts Pasaules mantojuma sarakstā, novērtējot tā samērā neskarto viduslaiku un vēlāko pilsētbūvniecisko struktūru, jūgendstila arhitektūras piesātinājumu un kvalitāti, kā arī 19. gs. koka arhitektūru.

“Pasaules mantojuma vietu vērtība ir to viengabalainībā, tāpēc zaudējumi, kas skar daļu no šīs vietas, attiecas uz visu tās vērtību. Te runa ir ne tikai par zaudējumiem arhitektūrai un ārējam veidolam, bet arī kaitējumu, kas skar pašas šīs vietas simbolisko būtību,”  uzsver Baiba Moļņika.

Ļoti nozīmīgas ir arī mantojuma kolekcijas, kas atradās pils telpās un ir cietušas ugunsgrēkā un tā dzēšanas laikā. Nacionālais Vēstures muzejs un Rakstniecības un mūzikas muzejs ir UNESCO LNK sadarbības partneri, kas glabā daļu no kolekcijām, kas iekļautas UNESCO programmas Pasaules atmiņa nacionālajā reģistrā. Tāpēc visu savu iespēju robežās UNESCO LNK apliecina gatavību sniegt  atbalstu šī mantojuma saglabāšanā.