EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
23.04.12.

Šodien – Pasaules grāmatu un autortiesību diena

Mūsu attiecības ar kultūru lielā mērā veido tas, kādas ir mūsu attiecības ar grāmatām, – ar šādu vadmotīvu UNESCO ik gadu 23. aprīlī aicina aizvadīt Pasaules grāmatu un autortiesību dienu, izrādot cieņu pret tiem, kuru iztikas un ienākumu avots ir darbs pie grāmatu radīšanas – autoriem. UNESCO aicina valdības, organizācijas un institūcijas tās dalībvalstīs ieguldīt arvien vairāk lasīšanas veicināšanā, izdevniecības attīstībā un intelektuālā īpašuma aizsardzībā.

2012. gadā, sagaidot Pasaules grāmatu un autortiesību dienu, UNESCO īpaši izceļ tieši tulkojumu nozīmību, kas ir veids, kā pēc iespējas plaši izplatīt dažādu autoru darbos paustās zināšanas un informāciju visā pasaulē. Tieši tulkojumi ir pirmais solis ceļā uz tautu tuvināšanu un pieredzes apvienošanu, veicinot radošo daudzveidību un dialogu caur valodu. 

Šogad aprit 80 gadi kopš izveidota Pasaules tulkojumu bibliogrāfija Index Translationum, ko uztur UNESCO. Tā ir datu bāze, kurā apkopota informācija par publicētajiem tulkojumiem, kas pieejami pasaules bibliotēkās. Index Translationum apkopoti vairāk nekā divi miljoni ierakstu, pārstāvot 500 000 autorus un 78 000 izdevniecības 148 valstīs. Informācija šajā datu bāzē tiek iekļauta arī no Latvijas, regulāri to atjaunojot. 

Kā liecina dati bibliogrāfijā Index Translationum, Agata Kristi, Žils Verns un Viljams Šekspīrs ir pasaulē visvairāk tulkotie autori, bet Ļeņins atrodas piektajā vietā šajā sarakstā. Savukārt valodas, kurās visvairāk tulkotas grāmatas, ir franču un spāņu, bet angļu, franču, vācu un krievu valodas ir tās, kurās radītie darbi ir visvairāk tulkoti uz citām valodām. 

Pasaules grāmatu un autortiesību dienā UNESCO rīkos ekspertu debates par šo instrumentu un tā nozīmību, kā arī turpmāko attīstību. UNESCO organizēs arī Grāmatu un autortiesību dienai veltītu festivālu Erevānā, kas 2012. gadā nominēta par Pasaules grāmatu galvaspilsētu. 

Pasaules grāmatu un autortiesību diena tiek atzīmēta ar mērķi vērst sabiedrības uzmanību grāmatu īpašajai lomai cilvēku dzīvē un iedrošināt ikvienu, īpaši jauniešus, atklāt baudījumu, ko sniedz grāmatu lasīšana, kā arī mudināt cienīt šo seno, bet nozīmīgo ceļu uz zināšanām un citu kultūtu izpratni. Grāmatu un autortiesību dienas ideja radās Katalonijā, Spānijā, kur tā aizsākās ar rozes dāvināšanu ikvienam grāmatas pircējam. 

Vairāk informācijas par Pasaules grāmatu un autortiesību dienas atzīmēšanu UNESCO.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) sveic šajā dienā visus ar grāmatniecības nozari saistītos speciālistus, uzņēmumus un organizācijas Latvijā, īpaši mūsu autorus un tulkotājus!

Informāciju sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante
Tālrunis: 29109268
E-pasts: liene@tels.lv