EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
04.06.13.

Rundāles pils muzejā notiks starptautiska 1. pasaules karam veltīta zinātniska konference „Pompeju pēdējā diena”

Ceturtdien, 6. jūnijā Rundāles pils muzejā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs rīko starptautisku zinātnisku konferenci „Pompeju pēdējā diena”, kurā tiks risināti kultūras mantojuma saglabāšanas un aizsardzības jautājumi, apzināti Pirmā pasaules kara postījumu izraisītie neatgriezeniskie zudumi.

Priekšlasījumi un diskusijas veidos informācijas platformu Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas pasākumam izstādei „1914”, kas būs veltīta Pirmā pasaules kara simtgadei. Konferencē piedalīsies arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija baltiņa.

Šodien, uzsverot 20. gadsimta vēstures komplicētos izklāstus un interpretācijas, būtiski ir pievērsties gadsimta sākuma situācijai pirms Pirmā pasaules kara, lai varētu apzināt sasniegumus Eiropā pirms 1914. gada, novērtēt zaudējumus kara laikā, kā arī, nepretendējot uz absolūtās patiesības izklāstu, rekonstruēt notikumus un to radītās sekas. Pirmā pasaules kara rezultātā sabruka četras impērijas: Vācijas, Krievijas, Austroungārijas un Osmaņu impērija. Izstādes pirmā sadaļa ir atskats uz veco Eiropu un impēriju radītu bagātu kultūras mantojumu.

Karš kā kultūras mantojuma iznīcināšanas faktors vēl nebijušos apmēros izpostīja pilis, muižas, baznīcas, arhitektūras ansambļus un vēstures pieminekļus (t. sk. interjerus, unikālus mākslas priekšmetus). Pirmais pasaules karš bija vecās Eiropas kultūras zaudējumu laiks, ko vēlāk atgūt vairs nebija iespējams. Karš vienlaicīgi izraisīja arī garīgo vērtību sabrukumu, ko nomainīja jau cita attieksme un filozofija. Franču rakstnieks Marsels Prusts (Marcel Proust) šo laikmetu raksturoja ar terminu „baznīcu nāve”.

Konferencē tiks apspriesti jautājumi par to, kādas ir Pirmajā pasaules karā zaudēto kultūras vērtību ģeogrāfiskās un hronoloģiskās robežas; kādus vēstures un kultūras pieminekļus neatgriezeniski ir iznīcinājis Pirmais pasaules karš; kādi ir kultūras pieminekļu zaudējumi Pirmā pasaules kara laikā Eiropā; kādas ir Pirmā pasaules kara zaudējumu konsekvences nāciju veidošanās posmā Eiropā; vai ir apzināta Pirmā pasaules kara zaudējumu bilance; vai ir iespējama kultūras objektu rekonstrukcija (reāla, virtuāla); kāds ir kara mantojuma atspoguļojums un kultūras atmiņas veidošana šodien; kāda ir muzeju loma minētā procesa atspoguļojumā un skaidrojumā sabiedrībai; kādas institūcijas un starptautiskas organizācijas pārrauga šo procesu mūsdienās.

Konferencē piedalīties aicināti visi interesenti. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Dalība – bez maksas.

Konferences dalībniekiem būs iespēja bez maksas apskatīt Rundāles pils muzeja Eiropas dekoratīvās mākslas pastāvīgo ekspozīciju „No gotikas līdz jūgendstilam” (pirmās septiņas telpas).

Kā nokļūt? http://rundale.net/informacija/pieejamiba/ (ceļš uz paša rēķina)
Kur paēst? http://rundale.net/pakalpojumi/edinasana-un-citi/ (pusdienas uz paša rēķina)

Papildu informācija:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
reklāmas un informācijas darba kuratore
T: (+371) 67 357527
E: pr.service@lnmm.lv
www.lnmm.lv
www.twitter.com/lnmm_muzejs