EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
21.05.13.

Nedēļas nogalē Jēkabpils aicina uz Jāzepa Vītola piemiņai veltītas skulptūras atklāšanu un dižkoncertu

Autors: Gatis Balodis

Jēkabpilī šī gada 25.maijā plkst. 12:00 skvērā pie Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Pasta ielā 1 tiks atklāta izcilā komponista, Jāzepa Vītola piemiņai veltīta skulptūra – „Mazais vijolnieks” un piemiņas plāksne.
2013.gadā aprit 150 gadi kopš dzimis Latvijas kultūras un profesionālās mūzikas izglītības pamatlicējs, komponists un mūziķis Jāzeps Vītols. Pirmos četrus dzīves gadus J.Vītols pavadījis Jēkabpilī, viņa ģimene mitinājusies ēkā Pasta ielā 1 (pašreizējā Agrobiznesa koledža, tolaik tā bija Apriņķa skola (1820.g.), kurā skolotāja darbu pildīja J.Vītola tēvs).

Komponists savās atmiņās rakstījis: „Prasīju mātei, no kurienes man tāds vārds. Tanīs laikos, kad māte mani gaidījusi, Jēkabpilī parādījies mazs puika, bieži tas esot ar savu vijoli ieradies mātes durvju priekšā un skaisti spēlējis. Mātei tādā mērā iepaticies šis mazais puika, ka nolēmusi savu nākamo dēlu saukt par Jāzepu (kā mazo vijolnieku) un viņam būšot jāspēlē vijole”.

Skulptūru – sēdošs zēns, kas spēlē vijoli, ir izgatavojis viens no Latvijā vadošajiem tēlniekiem, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Aigars Bikše. Skulptūra ir atlieta bronzā, un tās augstums ir aptuveni 80 centimetri.

Interesenti tiek laipni aicināti piedalīties svinīgajā pasākumā. Skulptūras atklāšanā par tās nozīmi pilsētas un Latvijas mērogā, idejas rašanos un īstenošanas gaitu stāstīs Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs, Jēkabpils vēstures muzeja direktore Inese Berķe, Jēkabpils pilsētas pašvaldības galvenā arhitekte Laura Krastiņa un tēlnieks Aigars Bikše. Muzikālo pavadījumu nodrošinās Jēkabpils Arvīda Žilinska mūzikas skolas audzēkņi.

25. maijā Jēkabpilī tiks ieskandināti arī XXXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki. Krustpils brīvdabas estrādē notiks Jēkabpils pilsētas un piecu tuvējo novadu sadziedāšanās un sadancošanās dižkoncerts „Ceļā uz Dziesmu un Deju svētkiem”.

Jēkabpils, Krustpils, Salas, Viesītes un Aknīstes novadu, kā arī Jēkabpils pilsētas kori, deju kolektīvi, bērnu deju kolektīvi un pūtēju orķestri pulksten 18:30 dosies svētku gājienā no Kena parka uz Krustpils brīvdabas estrādi, lai pulksten 19:00 vienotos uzvedumā, atsaucoties svētkus vienojošajiem vārdiem – „GAISMA LĪGO LATVIJĀ!”. Dižkoncertā piedalīsies solists Ingus Pētersons, uzvedumu vadīs Nacionālā teātra aktieris Gundars Grasbergs.

Informāciju sagatavoja:
Jēkabpils pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību nodaļa