EN | RU
AAA

UNESCO
Latvijas Nacionālā komisija
Reģ. Nr. 90000089305
Pils laukums 4 – 206,
Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67 325 109
Fakss: +371 67 222 762
E-pasts: office@unesco.lv
latvijas dargumi
07.10.13.

Jēkabpilī tiksies Strūves ģeodēziskā loka pašvaldības un eksperti

8. oktobrī Jēkabpils vēstures muzejā notiks seminārs „Strūves ģeodēziskais loks – iespējas nākotnei”, lai aktualizētu Strūves ģeodēziskā loka mantojumu un veicinātu šīs vērtības iedzīvināšanu sabiedrībā. Semināru rīko UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK), Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra (LĢIA) un Jēkabpils pilsētas pašvaldība. Tajā pulcēsies tās Latvijas pašvaldības, kuru teritorijā atrodas Strūves ģeodēziskā loka punkti, lai kopīgi ar nozares ekspertiem spriestu par iespējām šī mantojuma popularizēšanā un tūrisma infrastruktūras attīstībā.

Strūves ģeodēziskais loks ir unikāla 19. gadsimta ģeodēzisko uzmērījumu sistēma. Tas stiepjas cauri 10 valstu teritorijai un palīdzēja noteikt pirmos precīzos Zemeslodes izmērus un formu. 2005. gadā Strūves ģeodēziskais loks un divi punkti Latvijā – Jēkabpilī un Sestu kalnā – tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

„Strūves ģeodēziskais loks ir unikāls objekts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Dabā šis loks atzīmēts kā vienkārši punkti akmens vai dzelzs plāksnēs, nostiprināti ar akmens krāvumiem vai obeliskiem. Un, lai gan Strūves loks nespēj stāvēt līdzās krāšņiem dabas skatiem vai pilsētu vēsturiskajiem centriem, šī mantojuma varenums izpaužas ģeodēzisko mērījumu veikšanas procesā un to ievērojamajā apmērā, kas tam laikam nozīmīgs zinātnes sasniegums. Strūves ģeodēziskais loks ir piemineklis sadarbībai starp 19. gadsimta monarhiem un zinātniekiem no dažādām valstīm cēlu zinātnes mērķu sasniegšanas vārdā. Kamēr cilvēki zinās stāstu, kāpēc Strūves ģeodēziskais loks ir tik īpašs, un spēs to nodot nākamajām paaudzēm, tikmēr mēs šo mantojumu spēsim saglabāt,” uzsver UNESCO LNK ģenerālsekretāra p.i. Baiba Moļņika.

Vairāk par Strūves ģeodēzisko loku.